Apple kendi standartlarını belirlemeye devam ediyor. Piyasada satılan Macbook Pro dizüstülerin sabit disk arayüz desteği SATA 1.5 Gbps standardını destekliyor.

Apple'ın oldukça rağbet gören dizüstü serisi Macbook Pro donanım limitlerinin üzerinde performans gösterebilecek bir ürün. Bu ürünün sabit disk arayüzü SATA 1.5 Gbps. Diğer yandan endüstri SATA 3.0 Gbps' i kullanıyor. Apple'ın bu ürünlerinde neden eski teknoloji kullandığı bilinmeyen bir gerçek. Çünkü bu ürünlerde SATA 3.0 Gbps kullanılsaydı performans oldukça fazla artacaktı. Kullanıcılar da bu durumdan şikayetçi aslında. Ellerindeki cihazlar daha yüksek performanslara ulaşabilecekken sadece sabit disk arabirimi yüzünden düşük performans da kullanmaları can sıkıcı bir durum.

Apple'ın diğer ürün grubu MacBook Air'de ise durum farklı. Ürünün sabit disk arayüzü SATA 3.0 Gbps'yi destekliyor. Bu ürünü kullananlar donanımlarından en üst seviye performansı alabiliyorlar.

macbook2011245313902 - Apple'ın Garip Tutumu

SATA 3.0 Gbps'a ait test sonuçları
Bu iki ürün arasındaki performans farkı SSD disk ile ölçümlenmiş durumda. Yapılan testlerde SATA 1.5 Gbps arayüze sahip bir Macbook Pro ve SATA 3.0 Gbps'a sahip Macbook Air kullanımı. Bu iki ürünün donanım özellikleri nerdeyse aynı. Ürünlerin SSD disk ile yapılan testlerdeki performans farkı bariz ortada. SATA 3.0 Gbps'a sahip Macbook Air, diğer üründe de aynı SSD kullanılmasına rağmen fark atarak yüksek performansın limitlerini zorluyor.

macbook2021245313886 - Apple'ın Garip Tutumu

SATA 1.5 Gbps'a ait test sonuçları
Apple'ın ise bu durumdan haberdar olduğu kesin. Ama henüz bir açıklama yapılmış değil. Bizden tavsiye, yakın zaman içersinde Macbook alacaksanız sabit disk arayüzünü kontrol etmeyi unutmayın.