Avrasya'nın en büyük iş ve teknoloji platformu ünvanlı CeBIT Bilişim Eurasia bu yıl dile kolay 10.yaşını kutluyor. 2009'daki yenilik ve hazırlıkların anlatıldığı organizasyonda çeşitli değişiklikler de var. Açılış kapanış saatlerinden yeni bölümlere tüm detayları fuarı düzenleyen Hifaş Fuar Direktörü Orkunt Yozgat ile konuştuk.


Geçtiğimiz yılı yaklaşık 160 bin ziyaretçiyle kapatan CeBIT Bilişim Eurasia, Anadolu'ya gösterdiği özel ilgiyle dikkat çekiliyor. Sanayi ve ticaret alanında gelişmiş 10 ilde Temmuz ve Ağustos ayları boyunca toplantılar düzenleyecek olan CeBIT Bilişim Eurasia yetkilileri, "Anadolu VIP Heyeti" başlığı altında bu illerdeki firmaların üst düzey yöneticilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ayrıca yine bu illerdeki firmaların çalışanları ve orta düzey yöneticileri de sanayi ve ticaret odalarıyla koordineli olarak fuara davet edilecek.

Yeni Bölümler
Fuarın en dikkat çeken yeniliklerinden biri son yılların en önemli teknolojik cihazları arasında kendine yer bulan netbook'lar olacak.

Ziyaretçiler, 4.salonda özel bir alan ayrılan netbook'ları birarada görebilecek ve karşılaştırma yapabilecek. Bir diğer dikkat çeken yenilikse Webciety adını taşıyor.

Web 2.0 tabanlı internet servislerinin çoğalması ve yarattığı etki, 6.salondaki bu alanda ziyaretçilere aktarılacak.

Bu iki alan dışındaki özel alanlarsa 2 ve 3.salonlardaki TeknoKent, 3.salondaki TÜTED (geçen yılki müze yine ziyaretçilerle buluşacak), 4.salondaki Sosyal Sorumluluk Alanı, 5.salondaki Kamu Sektörü ile 6.salondaki İş ve Kariyer olarak sıralanıyor.

Ayrıca 7.salon içerisinde HD World isimli bir alan için de görüşmeler sürdürülüyor.

Marketin Yeri Değişti
Önceki yıllarda fuar alanının hemen girişinde yer alan bilişim marketi bu yıl farklı bir yerde konumlandırılmış durumda. Orkunt Yozgat, 7.salon arkasındaki bu bölümü "Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak firmalara bu alanda satış yapma imkanı sunacağız. Böylece fuarımızı ziyarete gelenler son teknoloji ürünleri, avantajlı koşullarda satın alma imkanı bulacaklar." sözleriyle yorumluyor.

İş Dünyası Genişliyor
Sadece kartvizitle girilebilen İş Dünyası Salonları bu yıl daha dolu olarak tasarlanıyor. 1, 2 ve 3.salonların tamamının ayrıldığı bu bölümde iş dünyasına yönelik çözümler ve ürünler ziyaretçilere tanıtılıyor.


CeBIT Broadcast bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı çatı altında düzenleniyor.

Daha önceki yıllarda ayrı bir fuar olarak düzenlenen CeBIT Broadcast Cable & Satellite Eurasia (Uluslararası Uydu İletişimi, Yayıncılık, Kablo ve TV Sektörü Fuar ve Konferansı) fuarı bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia ile birlikte gerçekleştiriliyor.

CeBIT Bilişim Eurasia'nın 8, 9 ve 10. salonlarının ayrıldığı bu fuar adından da anlaşılabileceği gibi yayıncılık ve uydu çözümleri tabanlı bir etkinlik olarak ziyaretçilerini ağırlayacak.

Tarih ve Saatler
CeBIT Bilişim bu yıl 5 gün sürecek.
CeBIT Bilişim Eurasia, bu yıl öncekilerden farklı olarak 6 değil, 5 gün olarak düzenleniyor. 7 Ekim Çarşamba günü başlayacak olan etkinlik 11 Ekim 2009 Pazar akşamı sona erecek.

Firmalardan gelen talep üzerine böyle bir değişikliğe gittiklerini belirten Hifaş Fuar Direktörü Orkunt Yozgat, bunun toplam ziyaretçi sayısında ciddi bir fark yaratmayacağını belirtti. Bu yılki organizasyon, öncekilerden farklı olarak sabah 11'de değil, 10'da başlayacak ve akşam 18'de kapanacak.