Elektronik cihaz sektöründe sürdürülebilir büyümenin ancak 2010 yılından itibaren başlayabileceği açıklandı.

AA muhabirinin önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner ve çeşitli sektörel internet sitelerinden derlediği bilgilere göre, cep telefonlarından bilgisayarlara, uçaklardan hesap makinelerine kadar bir çok alanı ilgilendiren elektronik endüstrisi, küresel krizden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Ekonomik krizden etkilenen herhangi bir kişi, ekmek almayı sürdürürken, bilgisayarını yenilemeyi erteleyebiliyor. Böylece yazılım dışında bilgisayarın donanım kısmını üreten elektronik sektör, krizden doğrudan etkileniyor.

Ekonomik göstergeler ışığında yapılan son değerlendirmelere göre, elektronik sektörü, son bir yılda yaşanan ''kan kaybını'', bu yılın son aylarında durdurmayı başaracak ve önümüzdeki yıl sürdürülebilir büyüme gerçekleşebilecek. Sektörün tam anlamıyla ''kendine gelmesi'' için en az iki yıla daha ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Sektör uzmanları, örneğin yarı iletken sektöründe hatırı sayılır bir iyileşme olabileceğine ancak en az 5 yıl boyunca 2007 yılındaki satış seviyesine ulaşamayacağını tahmin ediyorlar.

Uzmanlara göre, sektörün toparlanmasında itici güç; bilgisayar, cep telefonları ya da diğer mobil cihaz satışlarındaki artış. Ancak uzmanlar, yaşanan ekonomik kriz dalgasının tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında da önemli değişiklikleri yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Kriz dolayısıyla yaşanan ekonomik durgunluk, bir çok firmanın ''sermayeden yemesine, kardan zarar etmesine'' neden olmuş durumda. Hatta bazı firmalar iflas etti. Nortel gibi bazı üretici firmalar da iflas koruması istemek zorunda kaldı. Ancak 2010 yılına yönelik toparlanma umutları üretici şirketlerin ''biraz daha diş sıkması için'' moral verici olarak değerlendiriliyor.