iPod’a ses sınırlaması

ipod3dw - iPod’a ses sınırlaması

MP3 çalarların duyma problemi yaratabileceğini ortaya çıkaran bir araştırmanın ve ardından gelişen tartışmaların sonucunda, Apple, popüler iPod MP3 çaları için bir yazılım güncellemesi yayınladı. Yazılım güncellemesi, iPod’a maksimum sesi sınırlama özelliği katıyor. Apple’ın tartışmaların ardından gerçekleştirdiği bu ani hamlesi, ‘zekice’ bir hareket olarak yorumlanıyor.

MP3 çalarların işitme problemleriyle olan ilişkisi üzerine artan endişeler nedeniyle ABD tabanlı eğlence elektroniği devi Apple, popüler iPod müzik çaları için bir yazılım güncellemesi yayınladı. “iPod Software Update 1.1.1” isimli güncelleme, beşinci jenerasyon iPod’lar ve iPod Nano için geçerli bulunuyor.

Yazılım güncellemesi, kullanıcılara maksimum sesi belirleme gibi bir özellik katıyor. Yeni özelliklerin arasında en önemlisi ise ses sınırının bir kod ile kilitlenebilmesi. Maksimum ses miktarının bir kod ile sınırlandırılması, özellikle çocuklarını aşırı derecede yüksek sese maruz bırakmak istemeyen ebeveynler için tasarlanmış.

Apple’ın böyle bir güncelleme yayınlamasının arkasındaki bir diğer neden olarak ise Ocak ayında şirket aleyhinde açılmış bir dava gösteriliyor. Davanın nedeni, 104 ile 115 desibele kadar çıkabilen sen çıkışıyla iPod’un duyma problemlerine yol açabileceğinin savunulması. Bu yüzden, güncelleme, şirket aleyhinde gelecekte açılabilecek olası davaların önüne geçmesi bakımından ‘zekice bir hareket’ olarak yorumlanıyor.

Bütün bu gelişmelerin ardından şirketin hisselerinin Nasdaq elektronik borsasında yaklaşık yüzde 1 oranında değer kaybettiği rapor ediliyor.

Apple, yaptığı açıklamada, iPod kullanıcılarının yazılım güncellemesini www.apple.com/ipod/download adresinden ücretsiz bir şekilde indirebileceğini belirtiyor.