Cisco, Türkiye Bilişim Vakfı, UNDP, Habitat İçin Gençlik Derneği ve İTÜ nün başlattığı Bilişimde Genç Hareket inisiyatifi İstanbul da gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı.

8 ilde başlayacak olan proje kapsamında 16-26 yaş arasındaki sosyo-ekonomik düzeyi düşük gençlere ücretsiz bilgisayar ağları uzmanlık eğitimi verilecek. Genç potansiyeli eğiterek yarının bilişim dünyasına hazırlamayı hedefleyen sosyal sorumluluk projesinin koordinasyonu Habitat İçin Gençlik Derneği tarafından gerçekleştirilecek. Projenin finansmanı ve eğitim materyalleri ise UNDP ve Cisco tarafından sağlanıyor.
Tarafların gönüllülük çerçevesinde katıldığı projenin eğitmen eğitimleri, İTÜ CNAP Eğitim Merkezi bünyesinde tamamlandı. Yetkili sertifikalarını basın toplantısında alan gönüllü 10 eğitmen, Aralık ayı sonunda eğitimlere başlayacak.Ankara, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Yalova ve Elazığ da başlayacak olan çalımada, her ilde 20 şer kişiye eğitim verilmesi planlanıyor. Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü gönüllü olarak kendi CNAP çalışmaları kapsamında bu inisiyatife destek olacak. Ekonomik durumları kısıtlı olan gençlere ve kız öğrencilere öncelik verilen programdan yararlanmak isteyen gençlerin İTÜ tarafından hazırlanan (türkçe adres oldugundan ismini veremediğim,ama itü sitesinden bulabileceğiniz) web sitesine başvurmaları yeterli. Toplam 2 yıl sürecek olan eğitimde, Cisco Networking Akademi Programı uygulanıyor. Programı başarıyla bitiren öğrenciler Cisco tarafından uluslararası geçerliliği olan CNAP Mezuniyet Belgesi almaya hak kazanacak


.
Tükiye bilişim sektöründeki yetkin eleman ihtiyacına dikkat çeken Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Önder Güler, bu sosyal sorumluluk projesinin bu noktadan çıkışla hayata geçirildiğini belirtti. Güler, sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversite işbirliğinin ürünü olan projeyle bilşim iş gücü nitelik ve niceliği artırmayı amaçladıklarını söyledi. Diğer yandan istihdam yaratacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Güler, yakın zamanda bu doğrultuda TOBB ve KOSGEB le çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmaları yakında duyuracaklarını söyledi.Programın kapsamına değinen TBV Genel Sekreteri Behçet Envarlı, bilgi toplumu olma yolunda özellikle bu tür çalışmaların içinde olmaya özen gösterdiklerini belirtti. Envarlı, bilişim dünyasının eleman ihtiyacını karşılayacak uzun soluklu bu projede yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.
Bilgi teknolojileriyle kalkınmanın mümkün olabileceğini bu nedenle bu yönde projelere ağırlık verdiklerini belirten UNDP İstanbul Program Yöneticisi Hansın Doğan, Bilişimde Genç Hareket inisiyatifinde katılımcılığın öne çıktığını kaydetti.