Son dönemde epey sık gündeme gelen, AMD'nin GPU üretimini Globalfoundries'e kaydıracağı yolundaki söylentilere birinci ağızdan nokta kondu. AMD'nin ikinci ismi Rick Bergman tarafından konuyla ilgili verilen demeçte, yola TSMC ile devam edeceklerinin altı çizilirken, özellikle 40nm sürecinde oluşan verimlilik sorunlarının doğal olduğuna, yeni teknolojilerin başlangıç aşamalarında bu tür sıkıntılara gebe olmasının zaten her zaman ihtimal dahilinde olduğundan bahsedildi.

Bildiğimiz gibi, ATI'nin büyük umut beslediği, 40nm ile üretilen ilk masaüstü çözümü olan en büyük f/p adayı HD 4770 bu sebepten ötürü tedarik sıkıntından kurtulamamış ve ne tüketicilere ne de ATI'ye hemen hiçbir faydası dokunmamıştı. HD 4770'teki bu sorunların üstesinden bir taraftan HD4730 gibi ara çözümler yoluyla beri yandan da HD4850 gibi modellerde yaptığı seri indirimlerle gelmeye çalışan ATI hakkında da işbu sebeplerden ötürü yüzünü TSMC'den G.F'ye döndüreceğine yönelik söylentiler gelmişti.
Gerçi AMD cephesi bu söylentilere dediğimiz gibi ilk ağızdan nokta koydu koymasına fakat kuvvetle muhtemel AMD'nin böylesi bir demeç vermesinin altında yatan sebepler başka. Şöyle ki:

* TSMC'nin AMD'yi zor durumda bıraktığı için fiyatlandırma tarifesinde bir indirime gidecek olması. Bu her ne kadar henüz söylenti boyutunda olsa da çok çok büyük ihtimalle gerçeği yansıtıyor.
* AMD'nin haklı olarak G.F'nin henüz tam olarak oturmadığını düşünmesi. Kaldı ki otursa dahi halihazırda iki kurşun taşıyan AMD'nin sadece G.F'ye kalarak, şansını düşürmek istemiyor olsa gerek.