Chrome İşletim Sistemi


Microsoft ile her dalda rekabet etmeye kararlı görünen Google, mini dizüstü bilgisayarları hedef alan bir işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Chrome internet tarayıcısnı temel alacak olan bu işletim sistemi, tabii ki açık kaynağın taçsız kralı Linux çekirdeği etrafına kurulacak.


Netbook'lara işletim sistemi


Bilişim dünyasının önde gelen firmalarından Google, netbooklar için işletim sistemi ürettiğini açıkladı. Yeni ürünün gelecek yıl piyasaya sunulması hedefleniyor.

Bu hareketle birlikte Microsoft'un bahçesine giren Google, arama motoru, internet tarayıcısı, e-posta servisi ve akıllı telefon işletim sistemi gibi alanların ötesine geçerek çok ciddi bir adım atmış oldu. Android ile hayli tecrübe kazanan Google'a göre bu yeni işletim sisteminin çalıştığını görmemiz 2010 yılının ikinci yarısını bulabliir. İşletim sisteminin adı ise "Chrome İşletim Sistemi" olacak.Gmail terfi etti


Bu arada Google'ın bazı ücretsiz hizmetleri de “terfi etti”. Aralarında popüler e-posta hizmeti Gmail'in de Google Calendar, Google Docs ve Google Talk hizmetlerinden “beta” ibaresi kaldırılarak normal sürüme geçildi.


2008'de tarayıcı geliştirmişti


Google, 2008 yılında da "Google Chrome" adı verilen ve Windows kullanıcılarının yararlanabileceği yeni tarayıcısının Beta versiyonunu hazırlamıştı.

Google yetkilileri, Chrome ile webde yeniliği teşvik etmek amacını taşıdıklarını, bu konuda daha geniş bir tartışma açmayı hedeflediklerini söylemişlerdi.

Google yöneticileri, "İhtiyacımız olan sadece bir tarayıcı değil, aynı zamanda web sayfaları ve uygulamalar için de modern bir platform. Yapmaya çalıştığımız da bu" ifadesini kullanmışlardı.

"Google Chrome" daha iyi bir hız ve yanıt verme kapasitesiyle ve "dolandırıcı sitelere" karşı da daha güçlü bir güvenlikle hizmet vermeyi öncelikleri arasında görüyor.