556220090605102607476 - Bio enerjiyli fırınlar, elektrik üretecek

Bilim adamları, bio enerji ile çalışıp ısıyı sese, sesi de elektrik enerjisine dönüştüren fırının test çalışmalarını tamamladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İngiltere Nottingham Üniversitesi tarafından, gelir düzeyi düşük Afrika ve Asya ülkeleri kırsalı için geliştirilen 2 milyon pound bütçeli ''Score'' (Stove for Cooking, Refrigeration and Electricity) projesinde, bitkisel ya da hayvansal atıklardan elde edilen yakıt ile çalışan fırın, özel bir teknoloji ile akustik ses üretiyor, bu sesi de elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Üniversitenin Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü de ''özel mıknatıslarla'' üretilen ses enerjisini elektrik enerjisine çevirecek jeneratör üzerinde çalışıyor.

Fırının bilgisayardaki modellemelerinde başarıyla elektrik üretmesi üzerine, ilk prototip için çalışmalara başlandı.

Üniversiteli bilim adamları, aynı zamanda Malezya'nın en büyük hoparlör üreticisi Dai-Ichi ile de ortak bir çalışma yaptı. Anlaşmanın, şirketin üretim süreci göz önüne alınarak fırının üretim maliyetini düşürmeye yönelik olduğu ifade ediliyor.

Tanesi 20 pounda milyonlarca kullanıcıya ulaştırılması amaçlanan fırının, 10 ve 20 kilogramlık iki ayrı modeli bulunuyor. Fırında, ağaç ya da tezek gibi bir kilo bio yakıt ile 1 saatlik pişirme süresi hedefleniyor.