Tübitak'ta geliştirilen Pardus'un son betası, biraz önce sunuculara yerleştirildi. Başarılı, kullanışlı ve güçlü Türk işletim sistemini denemek ister misiniz?

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde geliştirilen açık kaynak kodlu özgür işletim sistemi Pardus, 1.0 sürümünden bu yana aralıksız sürdürülen çalışmaların ardından, "son beta" aşamasına ulaştı. Pardus'un yeni ve güncellenmiş "Sait Faik" kod adlı son beta sürümü, birkaç dakika önce geniş testçi ve destekçi kitlesinin desteğiyle birlikte son dönemece, kararlı sürüme doğru büyük bir adım daha attı.
es1 - En Yeni Pardus Çıktı!

Ne yenilikler var?
:: Pardus 2007’nin yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor.

:: Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar. PiSi'nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.

:: Pardus 2007, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vBulletin) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor.

:: Pardus 2007 Beta 2 "Sait Faik", bir önceki beta sürümüne göre, 200'e yakın hata düzeltmesi ve iyileştirmeyi içeriyor.

:: Bu yenilenmiş sürümünde Pardus 2007; USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, Almanca, Hollandaca), Tulliana simge setine eklenen yeni semboller gibi iyileştirmelerle birlikte geliyor.

Pardus ekran görüntüleri:
es1 - En Yeni Pardus Çıktı!

es2 - En Yeni Pardus Çıktı!

es3 - En Yeni Pardus Çıktı!

es4 - En Yeni Pardus Çıktı!

es5 - En Yeni Pardus Çıktı!