Yabancı teknoloji market zincirlerinin tüketiciyi yanıltan kampanyaları, yerli fir-maların tepkisini çekiyor.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, yabancı ra-kiplerinin bel altından vurmaya başladıklarını ifade ederek, "Eldiveni çıkart-tık. Bize karşı bir hamle olursa ellerimiz armut toplamayacak." dedi.

Teknoloji market sektöründeki rekabet gittikçe kızışıyor. Yabancıların birbiri ardına girişiyle hareketlenen sektörde son dönemde yaşanan gelişmeler yerli firmaları kızdırdı. Yabancı teknoloji market zincirlerinin etik kurallar dışına çıktıklarını belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, bundan sonra ellerinin armut toplamayacağını, gereken cevabı vereceklerini söyledi.
Emek verilen, alın teri dökülen çalışmalarda çalım atılmaya, yanlış yapılmaya çalışıldığını ifade eden Nane, şu değerlendirmeyi yaptı: "Pazarın oyuncularından bazılarının fiyat konusunda olduğu gibi yanlış algılamalara sebep olacak bazı davranışları oluyor. Özellikle umduklarını bulamayanlar bel altından vurmaya başladı. Teknosa olarak eldiven çıkartmamıza neden olan kırılma noktası budur. Etik alanın dışına çıkanlar, bu ülkede bize ve tüketicimize karşı harekette bulunamazlar. Bizim beklentimiz; düzgün ve hakkaniyetli iş yapılması. Birbirimizin ayağına basmayalım." Eğer etik alanın dışına çıkılırsa ellerindeki kadife eldiveni çıkarttıklarını söyleyen Nane, şöyle konuştu: "Eğer bize bulaşan veya meydan okuyan olursa artık biz de buradayız. Eldiveni onun için çıkarttık. Artık kavgada yumruk sayılmaz diyoruz. Çünkü işin ölçüsünü kaçırmamak lazım. Eldiven çıkartmamız kavga başlatacağımız anlamına gelmiyor. Aksine, bize karşı bir hamle olursa ellerimizin armut toplamayacağını gösteriyor. Bizim pazarımızı içindeki oyuncular vahşi batı zannetmesin. Çünkü bu pazarın kendine göre dinamikleri var; üretici ve perakendeci gibi oyuncuları var. Dağdan gelen bağdakini kovamaz. Buranın şartları buraya özgüdür. Global düşünüp lokal hareket etmenin en büyük esprisi de budur. Ben globalim deyip global davranmak, dağdan gelip bağdakini kovmak olmuyor. Olmadığını da bugüne kadar tüketici gösterdi. Ürünler standart ama tüketiciler ve o ürünlerin tüketici ile buluşması standart değil. Her kentin buluşması bile farklı. İmal edilen bir şapkanın her kafaya uymasını beklemek yanlıştır. Ekmeğimize göz dikenlere tolerans göstermeyiz. Vurmayı gerektirecek ortam oluştuğunda vuracağız ve bunu herkes hissedecek."

64 ilde 229 mağazaya ulaşan Teknosa'nın Genel Müdürü Nane, krizle geçen son 6 ayın değerlendirmesini yaptı. Kriz döneminde sektör yüzde 20 daralırken Teknosa yüzde 10 büyüdü. Kriz dönemindeki büyüme pazar payında da artış getirirken 2008 sonunda yüzde 12 olan pazar payı beyaz eşya hariç yüzde 15'e yükseldi. Büyümeyi 'müşteriyi iyi dinlemelerine, araştırma ve bilime çok önem vermelerine' bağlayan genel müdür Nane, "Her ay sürekli 6, periyodik olarak da 10 araştırma yapıp müşterinin nabzını tutturmaya çalışıyoruz. Gelişen trendleri takip ediyoruz." diye konuştu.

MARDİN VE AĞRI'DA MAĞAZA İÇİN YER ARIYORUZ
Kriz döneminde ciroda farklılık olmadığını, pahalı üründen ucuza kayma yaşandığını anlatan Nane, bu sonuca kesilen fatura, fiş sayısından vardıklarını dile getirdi. Ürün fiyatlarında da düşüş olduğunu belirten Nane'ye göre, yüksek fiyattan satılan ürünler artık raflara çıkmıyor, yerlerini orta ve düşük seviyedeki ürünlere bıraktı. Yer alamadıkları illerde de bulunmak istediklerini kaydeden Teknosa üst yöneticisi, şunları aktardı: "Kars, Van ve Batman mağazalarında çok büyük ilgi gördük. Teknolojiyi ayaklarına götürdüğümüz için yakınlık gösteriyorlar. Bu illerde elektronik alınabilecek bireysel bayiler var ama teknoloji mağaza zinciri yok. Yöre insanı bilinen bir marka gelince sahipleniyor, yatırım olarak görüp benimsiyor. Artvin, Mardin ve Ağrı'da mağaza açmak için yer arıyoruz." Bazı illerdeki kiraların İstanbul Bağdat Caddesi ile yarıştığını söyleyen Nane, bazı illere çok büyük mağazalar açmadıklarını, fırsat olduğu için gittiklerini ifade etti. Nane, "Bazen küçük bir ilde açtığımız mağaza İstanbul'daki mağazadan daha iyi ciro yapabiliyor. Lojistik, personel sorunumuz olmadığı için de her yere rahatlıkla gidebiliyoruz. Yurtdışı pazarına açılmak da ajandamızda var. Romanya'dan iyi bir tecrübe edindik. 2009 yılını atlatınca yine yurtdışına yakın çevremizdeki ülkelerden açılmayı düşünüyoruz." bilgisini verdi. Antalya'ya 8'inci mağazasını açan Teknosa, İngilizce, Türkçe ve Rusça el ilanları dağıttı. Antalya Özdilek Park'ta açılan Teknosa Exxtra'da Rusça bilen eleman da çalışıyor.

3G'nin başladığı hafta cep telefonu satışı 10 kat arttı
Teknosa Genel Müdürü Nane, Toshiba ve Vodafone ile birlikte yaptıkları 3G kampanyalarını 'Cumhuriyet tarihindeki en büyük kampanya' olarak görüyor. "Bizi gelişli-gidişli bir yoldan 4 şeritli bir otobana atan 3G'nin sayesinde birçok gelişmeyi göreceğiz." diyen Nane, haftada 900 kadar cep telefonu satarken 3G'nin duyurulduğu ilk hafta telefon satışında 10 kata yakın bir artış sağladıklarını aktarıyor. Nane, "Bu satış oranının yavaş yavaş düşeceğini ve ardından 3G kullanıldıkça tecrübelerin paylaşılması, tavsiye edilmesi ile tekrar hızla yaygınlaşacağını düşünüyoruz." şeklinde konuşuyor.