24859 - İnternette Türkçe isim yayılıyor...

Netpia, ilk olarak 1997 yılında Kore'de geliştirdiği Ana Dilde İnternet Adresi Sistemi ile dünya çapında yeni bir dönem başlattı. Sistem kısa sürede Güney Kore'de e-ticaret ve e-devletin gelişiminde önemli yol alınmasını sağladı. Şirket, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU tarafından yayınlanan Dijital Erişim Endeksi'nde 1998 yılında 24. iken, 2002'de 4.'lüğe tırmanarak bir rekor kırdı. Bu başarının ardından Netpia dünyadaki tüm dil ve harfleri destekleyecek sistemini geliştirmek üzere çalışmalarını hızlandırdı. Netpia, sistemi sonuna kadar 20 ülkede tam olarak işler hale getirmeyi hedefliyor. Türkiye'de ise Koç Grubu, Sabancı Grubu, Eczacıbaşı şimdiden geçmiş durumda.
BENİ BUL KAMPANYASI

2005 yılı Ekim ayında Türkiye'yi Türkçe İnternet Adresi (TİA) ile tanıştıran Netpia, son olarak bireysel kullanıcılara yönelik avantajlı bir kampanya başlattı. Bireysel Beni Bul kampanyasından yararlanmak isteyenler, "ad soyad ek" şeklindeki TİA'larını herhangi bir belge sunmaksızın 10 YTL karşılığında satın alabiliyorlar. TİA'nın sonuna, "güncesi", "sitesi", "ailesi", "web", "blog", "site" sözcüklerinden biri ek olarak getirilebiliyor. Alınan TİA, sahibi tarafından belirtilen adrese yönlendiriliyor. Yönlendirmenin yapıldığı İnternet adresi dilendiğinde değiştirilebiliyor.

İl il tanıtım yapılacak

Netpia Genel Müdürü Koray Kocagöncü, sistemi tanıtmak için il il tanıtım ve bilgilendirme atağına geçtiklerini kaydederek başta ticaret odaları, sanayi odaları olmak üzere iş dünyasına dönük olarak çalışma başlattıklarını ifade etti. Kocagöncü, çalışmayı birinci aşamada site sahiplerine yönelik tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini ikinci aşamada ise bireysel kullanıcıları bilgilendireceklerini söyledi.