İlk HD-DVD oynatıcı piyasada

13269264ux - İlk HD-DVD oynatıcı piyasada

Yüksek kalitede ses ve görüntü sağlayarak ev eğlencesini yeni bir boyuta taşımayı vaat eden ‘yeni jenerasyon DVD formatlarından’ biri olan HD-DVD için ilk ticari oynatıcı Japonya’da Toshiba tarafından piyasa sürüldü. Böylece, Sony tarafından desteklenen bir diğer format Blu-ray ile HD-DVD arasındaki rekabet resmen başlamış oldu.

Piyasaya sürülen HD-XA1 isimli ürün, yavaş yavaş kendini piyasada hissettirmeye başlayan yüksek kalitede ses ve görüntü sağlayan HD-DVD formatındaki filmleri oynatabiliyor. Yeni jenerasyon çevresel ses desteği sunan ürün yüksek netlikli yeni filmlerin yanında ‘geleneksel’ DVD’leri de oynatabilme özelliğine sahip bulunuyor. Ürünün öne çıkan özellikleri arasında gelişkin menüler bulunuyor.

Ürün, film bölümlerini örnek kareler içinde gösterebilmenin yanı sıra, geleneksel DVD’lerin aksine film oynatılırken de kullanıcılara menülerde dolaşma imkanı sağlıyor. HD-XA1, Resim-İçinde-Resim (Picture-in-Picture) özelliği sayesinde ana görüntüye ilaveten pencere içinde bir başka video da oynatabiliyor. Örneğin film izlenirken bir yandan filmin yapımıyla ilgili bir belgesel izlenebiliyor.

Toshiba, Sony’den önce davranıp ilk yeni jenerasyon DVD oynatıcısını piyasaya sürerek HD-DVD teknolojisinin adaptasyon sürecini hızlandırmayı amaçlıyor. Firma, elde etmeyi planladığı piyasa güveniyle son zamanlarda Sony’ye kaptırdığı film stüdyolarının desteğini almayı planlıyor. Toshiba piyasaya yeni sürdüğü bu ürününün yanı sıra, yakın bir zamanda HD-DVD oynatıcısına sahip dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar da piyasaya sürecek.