Türkiye İş Bankası, müşterilerinin doldurduğu formları dijital bilgiye dönüştürerek bilgisayara aktarımını sağlayan Akıllı Kalem’i kullanmaya başladı. “Akıllı Kalem”le işlemler çok daha hızlı ve eksiksiz başlıyor.

Türkiye İş Bankası, bankacılık sektörüne yepyeni bir ürün daha sunuyor. İş Bankası müşterileri, kredi kartı ya da benzeri ihtiyaçlar için gerekli başvuru formlarını artık “Akıllı Kalem”le dolduruyor.

El yazısı ile doldurulmuş formların imaja dönüştürülerek Bankanın bilgi sistemine anında aktarılmasına olanak veren “Akıllı Kalem”, başvuru işlemlerini pratikleştirirken hız da kazandırıyor.

Müşterilerin “Akıllı Kalem” kullanarak doldurdukları bilgiler anında dijital veriye çevrilebildiği için müşteri temsilcilerinin bilgileri ekrana tekrar girmesine ya da formu taramasına gerek kalmıyor. Başvuru aşamasında alınması gereken zorunlu bilgi alanlarını anında kontrol edilmesi sayesinde, müşteri eksik bilgilerle ilgili Şubeden ayrılmadan uyarılabiliyor.

Mevcut müşterilerin bilgileri ile doldurulmuş olan bilgi formlarının müşteri temsilcileri tarafından bastırılması ile müşterilerin her yeni başvuruda daha önce beyan etmiş oldukları bilgileri yeniden girerek zaman kaybetmesinin de önüne geçiliyor.

BAŞVURU SÜRECİ HIZLANDI
Optik formların “Akıllı Kalem”le işlenmesi uygulamasını ilk etapta hesap açılışları ve kredi kartı başvurularında olmak üzere 20 şubede gerçekleştiren İş Bankası, başvuru sürecini büyük oranda hızlandırdı. Bir başka deyişle, müşteri ve müşteri temsilcisi daha önce başvuru için ayırdığı zamanından çok daha az sürede işlemi tamamlayabiliyor. İş Bankası’nda, EFT ve havale talimat formları da yakında “Akıllı Kalem”le doldurulabilecek.

HİZMET KALİTESİ ARTTI
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran işlem sürelerinin kısalmasıyla hizmet kalitesini artırdıklarını vurguladı. Aran “Hayatı kolaylaştıran bu teknoloji ile kendi iç süreçlerimizi önemli ölçüde kısaltmayı ve süreçlerimizin müşteriye yansıyan yüzünü güçlendirerek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

AKILLI KALEM İŞ BAŞINDA
Türkiye İş Bankası, Ağustos ayında şubelerinde Akıllı Kalemleri müşterilerinin hizmetine sundu.

Optik formların Akıllı Kalemlerle işlenmesi, bankanın kredi kartı başvurusu alma sürecini büyük oranda hızlandırdı. Bir başka deyişle, daha önce harcanan süreden daha kısa bir sürede işlem tamamlanıyor. Müşteriler ile müşteri temsilcisi arasındaki kaliteli ilişkiye ayrılan zamanı artıran bu yeni uygulamanın müşteri ve çalışan memnuniyetini de artırdığı gözlendi.

Projenin birinci fazında yaklaşık 20 şubede hesap açılışlarında kullanılan müşteri bilgi formları ve kredi kartı başvurularında kullanılan kredi kartı başvuru formları Akıllı Kalem teknolojisi ile alınmaya başlandı. Birinci faz kapsamında Tüketici Kredisi Başvuru Formu, EFT ve Havale formları da Akıllı Kalemle doldurulacak. Çalışmanın dört faz sonunda bütün şubeleri ve 16 ürünü kapsaması planlanıyor.

AKILLI KALEM HAKKINDA
Akıllı Kalem, özel bir kalem ve kağıt ile tüm el yazısı metinlerin dijital olarak işlenmesini sağlayan yeni bir teknolojidir. Bu teknoloji ile elle girilen tüm formların optik okuyucu ile sisteme girişi sağlanabiliyor.

Akıllı Kalem, kablosuz bağlantı için entegre bir dijital kamera, gelişmiş bir görüntü mikroişlemci ve mobil bir iletişim cihazı içeriyor. Akıllı Kalem, kamera ile yazılan yazıları yakalayarak mürekkebi dijital veriye dönüştürüyor ve hafızasında saklıyor.

Kağıda atılacak bir ‘çek’ işareti, Akıllı Kalem tarafından ‘gönder’ komutu olarak algılanıyor ve cihaz hafızasındaki veriyi kablolu/kablosuz iletişim teknolojileri ile uygulama sunucusuna gönderiyor.