Veri hırsızlığı ne kadar zarar mal olabilir?

Symantec'in araştırması internette satışa sunulan çalınmış kişisel bilgilerin değerini gösteriyor.

Güvenlik firması Symantec geçen yıl içerisinde kişisel bilgiler içeren 45.000'in üzerinde illegal çevrimiçi teklif gözlemlediğini açıkladı. Toplam 200 Milyon Euro değerindeki banka hesabı ve kredi kartı bilgileriyle teorik olarak 5 Milyon Euro elde edilebiliyor.

İnternet üzerinden kişisel veri ticareti büyük bir patlama eşiğinde. Kısa bir süre önce NDR Info gazetecileri birkaç saat içinde birçok kişinin kişisel bilgilerine erişmeyi başardı; bunların arasında durumdan hiçbir haberi olmayan tüketicilerin banka hesap bilgileri de vardı. Çıkış noktası ise uygun teklifleri gösteren basit bir Google araması oldu. NDR Info'ya göre kişisel bilgiler özellikle şans oyunları ve sigortalardan geliyor. Bilgiler çağrı merkezlerinden illegal üçüncü kişilerin eline geçiyor.

Symantec için bu durum "buz dağının sadece zirvesi". Şüpheli telefon görüşmeleri ve spam-postalara dikkat edenler bile kolaylıkla yanıltıcı casus yazılımların ve yemleme saldırıların kurbanı olabilir. Bu şekilde toplanan banka hesabı ve kredi kartı bilgileri son olarak çevrimiçi kara borsada yüksek fiyatlara satın alınabiliyor veya satılabiliyor. Symantec sadece 2008 yılı için 5 Milyon Euro zarar ortaya çıktığını söylüyor.