Amerikan uzay mekiği Discovery'nin fırlatılması için geri sayma işlemi başladı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, mekiğin perşembe gecesi fırlatılması için geri sayımın bu sabah TSİ 06.00'da başladığını bildirdi.Bu işlemden birkaç saat önce, Rus uzay aracı Progress, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yörüngesini düzeltti. Mekik, fırlatıldıktan üç gün sonra UUİ'ye kenetlenecek. Yörünge düzeltme işlemi, mekiğin UUİ'ye kenetlenmesini kolaylaştırmak amacıyla yapıldı.

11111111111 - Discovery için geri sayım başladı

Discovery, perşembe gecesi yerel saatle 21.35'te (TSİ cuma 04.35'te) Kennedy uzay merkezindeki 39B adlı rampadan fırlatılacak. NASA, dört yıl aradan sonra ilk kez gece fırlatma işlemi yapıyor.

7 kişilik Discovery mürettebatının uzay seferi 12 gün sürecek. Astronotlar, UUİ'yi genişletmek için yeni bir metal kiriş ekleyecek, ayrıca UUİ'nin tüm elektrik ve klima bağlantılarını yeniden yapacak.

NASA Başkan Yardımcısı Bill Gerstenmaier, çok karmaşık olarak değerlendirdiği bu görevlerin yerine getirilmesi için toplam 19 saat sürecek 3 uzay yürüyüşünün öngörüldüğünü belirtti.