IronKey USB flash bellek, ismine yakışır sağlamlıkta bir ürün. Sağlamlığı, fiziksel özelliklerinden ziyade yazılım ve donanım boyutlarında kendisini göster


15268766 - IronKey USB flash bellek

USB bellekler günümüzde son derece yaygın ve kullanışlı şeyler. her gün ucuzlayan fiyatları, artan kapasiteleri ve değişik çeiştleri ile bilgisayar kullananlar için neredeyse vazgeçilmez bir ürün haline geldiler. Gigabytelarca veri cebinizde ve hemen her yerde ulaşılmaya hazır durumda. Tabii durum böyle olunca yavaş yavaş bir güvenlik sorunu da ortaya çıktı. İnsanlar
kişisel, hatta bazen şirketlerle ilgili bilgilerini bile bu USB belleklerde tutmaya başladılar. Ama USB belleklerin çok büyük bir dezavantajı var; her an kaybolabilirler. Veya kolayca çalınabilirler. Siz daha farkına bile varmadan içindekiler (size ait özel dosyalar, resimler)kopyalanabilir.

Benim düşüncem probleme yanlış yerden bakıldığı. Basit bir veri transferi için bile bir çok ayarı düzenlememiz gereken antivirüs programlarında bile açıklar bulunuyor ve açıklardan doğan sömürüler uygulanıyor. Çünkü her sistem içinde bir zafiyet bulundurur tabi aynı şekilde zafiyet düzenlenebilir de. Fakat değişmeyecek açıklardan biri insan kaynağıyken diğer biri fiziksel güvenliktir, yani tamamiyle fiziksel güvenlik. Daha öncede birkaç yazımda belirttiğim gibi süper güvenlik önlemleri aldığınız bilgisayarınıza hiçbir şey olmayacağını düşünürken unutmamak için telefonunuza yazıp kaydettiğiniz şifreniz yolda bir yürürken birilerinin eline geçebilir ve aldığınız tüm önemler bir anda alt üst olur.

IronKey USB flash bellek, ismine yakışır sağlamlıkta bir ürün. Sağlamlığı, fiziksel özelliklerinden ziyade yazılım ve donanım boyutlarında kendisini gösteriyor. Eğer çok önemli bilgiler taşıyor ve yanlış ellere geçmesinden endişe duyuyorsanız bu ürün yazılım ve 'donanım' desteği ile izinsiz erişimlere karşı aşılmaz bir kale gibi. AES CBC modunda şifreleme gerçekleştiren ve cihaz içinde yer alan bir cip olan Cryptochip sayesinde bilgileriniz güvenlik altına alınıyor.

IronKey izinsiz girişlere karşı kendisini, bu cip sayesinde koruyor. Bilgisayara takıldığında açılış şifresi isteyen cihaz, 10 yanlış giriş denemesinden sonra -aralarda çeşitli uyarılarda bulunarak tabi- hey bayta yazıp-silme işlemi gerçekleştiriyor ve içindeki tüm veriyi geri döndürülemez kılıyor. Yığın şifre denemesi olarak isimlendirebileceğimiz Brute-force metoduyla şifre kırma denemelerine karşı da savunma geliştiren cihaz, bu tür bir saldırı tesbit ettiği anda yine tüm veriyi siliyor. Bu işlem yazılımsal denemelerin yanında donanıma eklemeleride kapsıyor. Kendi şifresini koruduğu gibi istediğiniz web site şifrelerini de kaydeden ürün, başarılı girişle beraber kendi çipine kaydettiği kullanıcı adı-şifre eşleşmeleri sayesinde sorgulama olmaksızın web sitelerine giriş yapabiliyor. Artık beni hatırla seçeneğinin tehlikeli yanını unutabilirsiniz yani Daha bir çok özelliği bulunan ürün 1Gb-2GB ve 4Gb modeleri ile satışta. Fiyatlar ise 79$-109$ ve 149$ olarak belirtilmiş.