2009 Yazı'na damgasını vuran HDTV'ler hangileri oldu? Hangi firmalar ön plana çıktı? HDTV teknolojisinde LCD mi yoksa Plazmalar mı ön planda? Gelin birlikte öğrenelim.

21. yüzyılda teknolojinin her anlamda kendini katlayarak ilerlemesi sürpriz bir olay değil. Buna rağmen ilk HDTV'ler, yani yüksek çözünürlüklü televizyonlar duyurulduğunda dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, şaşkınlıklarını gizleyememişlerdi. Daha büyük ekranda çok daha net görüntü alabilmemizi sağlayan HD yayın, HDTV'lerin önünü açmış, teknoloji piyasasında bu sektör hızla gelişmeye başlamıştı. Yükselen trend dolayısıyla firmalar, HDTV'lere ağırlık verince, 2009 yaz ayları da bu bakımdan oldukça verimli geçti.

intro1252675337 - Son Model HD Tv'ler

Yılda milyonlarca HDTV satılıyor. Bu televizyonların, dünya ekonomisine katkısı da oldukça büyük. Özellikle şimdilerde yeni bir HDTV trendi yükseliyor. Bu trendin adı 3D HDTV, ya da kısaca 3DTV. 3DTV'ler üç boyutlu gözlükler aracılığıyla izlendiklerinde izleyiciye kendisine (televizyondan dışarıya doğru) bir derinlik sunuyor. Bu derinlik ile birlikte görüntüyü üç boyutlu olarak algılıyoruz.