8931c0ffb5cb963bfa2ca1df638e8b51 - Ay'la Kendi Müziğini Kendin Yarat...
Müzik tutkunları, artık bir DJ misali Ay'la müzik yapabilecek. İnternet üzerinden kullanıma sokulan yeni bir program Ay'ın engebeli yüzeyini kullanarak melodiler üretmenize imkan veriyor...


Kullanımı ücretsiz olan 'Moonbell' adlı program, Japon uydusu Kaguya tarafından sağlanan Ay yüzeyine ait kesin yüzey özellikleri (topografya) verilerini kullanıyor.

Kullanıcılar, ister belli bir yörüngede, isterlerse Ay yüzeyinde kendi rotalarını belirleyerek müzik yapabiliyor. Tıpkı bir plakçalar gibi, Moonbell, keşfettiği tümsekleri ve çukurları müzik notalarına çeviriyor.

Ay yüzeyinde yolculuk sonucunda ortaya çıkan derlemeler, 138'den fazla enstrümanla yorumlanabilir. Ama bir şaheser yaratmayı bekleyenler biraz hayalkırıklığına uğrayabilir.

Kaguya uydusu, bir lazer yükseklik ölçer yardımıyla Ay'ın detaylı haritasını çıkarıyor. Moonbell ile yaratılan müzik üç topografya verisinin sentezinden oluşuyor. Melodi, Ay yüzeyindeki iniş çıkışlardan, 'ara tonlar' birden etrafı saran bölgenin yükseltisinden ve baslar, yükseltinin daha geniş bir kesimden belirleniyor

Daha önce 2007'de Google Earth'ün 3D Ay seçeneği de Kaguya uydusunun verilerinden faydalanmıştı.

Meraklısı için: http://wms.selene.jaxa.jp/selene_sok/index_en.html