MySpace, Facebook'la olan rekabette öne geçebilmek için yeni bir adım attı. Sosyal ağ sitelerinin rekabetinde son durum ne?

18040780 - MySpace Yenilikler


MySpace Yenilikler


Sosyal ağ siteleri denilince dünyada sadece iki isim akla geliyor: MySpace ve Facebook. Bu iki site birbirleriyle kıyasıya rekabet içindeler. MySpace daha eski olduğu için uzun süre liderliği elinde tutmuş olsa da artık tüm dünyada Facebook'un borusu ötüyor. Bundan rahatsız olan MySpace yetkilileri de bu durumu değiştirmek için uğraşıyorlar.

MySpace'in rekabette öne geçebilmek için yaptığı son hamle iLike'ı satın almak oldu. Müzik tabalı bir sosyal ağ benzeri bir uygulama olan iLike'ın en büyük özelliği bünyesinde 10 milyon Facebook kullanıcısını barındırması. Bu sitenin sağladığı özellikler Facebook'ta uygulama olarak yer alıyor. Uygulama kullanıcıların müzik dinlemesini sağlarken, beğenecekleri şarkıları da öneriyor.

MySpace videoları cebe girecekMySpace, kullanıcılar tarafından yüklenen videoların mobil platformlarda görüntülenmesine olanak tanıyacağını açıkladı.

Müzik ve videolarıyla donattıkları MySpace profil sayfalarıyla internete açılan kullanıcılar, artık içeriklerini cep telefonları üzerinden de paylaşabilecekler.

Twitter MySpace'leşiyor Mu?Çok kısa sürede milyonların ilgi odağı olmayı başaran mikroblog sitesi Twitter, site içerisindeki düzeni sağlamada gösterdiği yetersizliklerle kimi kullanıcıları bezdirmeye başladı. Çok sayıda spam aldıklarını ifade eden kullanıcıları en çok sinirlendiren şey ise sitede cirit atan kadın simsarları.

Eleştirilerin dozu, gün geçtikçe artıyor. Kimilerinin, siteyi benzer bir sürecin ardından iyice havlu atan MySpace'e benzetmeleri dikkati çekiyor.

Oysa, bir çok kişi mikroblog siteyi yenilikçi yaklaşımlarıyla Facebook'a rakip olarak gösteriyorlardı. Twitter, uluslararası arenada yaşanan toplumsal olaylarda üstlendiği rol ile bir çok sosyal medya kanalına fark atıyor. Ancak, bir tarafta bunlar yaşanırken gözden kaçan bir takım noktalar, kimi kullanıcılar için nüanstan öte bir anlam ifade ediyor.

Farklı kanallar aracılığıyla görüşlerini paylaşan kullanıcılar, kendi ya da bir yakınlarının başına gelen nahoş olayları dile getiriyorlar. Paylaşılan ortak kaygı; "burada da ciddi bir bozulmanın olduğu" yönünde. Gençlerin, idol kabul ettiği Ashton Kutcher gibi ünlülerin, Twitter'ı kullanarak hayranlarını bir araya toplamaları ve bunları takip eden 'muhabbet tellalları', yozlaşmanın başlangıcı kabul ediliyor.

Sosyal ağlarda, bir süreden beri adı konulmamış bir kaçış yaşanıyor aslında. Örneğin, Facebook'taki, basmakalıp 'dürtmeler' ile pek bir anlamı olmayan 'gel, sen de katıl' tarzı metazori davetler, bir sosyal ağdan diğerine göçü tetikliyor. Hava değişikliği isteyen kullanıcılar, oradan oraya gezinip duruyorlar. Özellikle Twitter'ı son zamanlarda keşfeden orta yaş ve üzeri kişiler, gördükleri bu manzara karşısında adeta şoka uğruyorlar.