“Dijital Aileler Araştırması”na göre Türkiye’de okulların yüzde 44’ünde bilgisayar eğitim aracı olarak kullanılıyor. Eğlence amaçlı kullanım ilk sırada.

090919 okuldabilgisayarwidec - Okulların yüzde 44’ü eğitirken bilgisayar kullanıyor

İSTANBUL - Intel’in, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 ülkede gerçekleştirilen “Dijital Aileler Araştırması”na göre Türkiye’de okulların yüzde 44’ünde bilgisayar eğitim aracı olarak etkin biçimde kullanılıyor. Türk ailelerin yüzde 78’i, çocuklarının bilgisayarı okul ödevleri ve araştırmalar için kullandığını belirtirken, eğitim Türk çocuklarının bilgisayar kullanım amaçları arasında eğlenceden sonra ikinci sırada yer alıyor.
Intel’in ebeveynlerin çocuklarının bilgisayar kullanma alışkanlıklarına yönelik görüşlerini değerlendirmek amacıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkede gerçekleştirdiği araştırma, bu ülkelerde yaşayan ailelerin çocuklarının eğitiminde bilgisayar kullanımına büyük önem verdiğini ortaya koydu. Redshift Research tarafından kentli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bilgisayarla bir şekilde tanışmış ya da bilgisayar kullanan toplam 5.220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye’de okulların yüzde 44’ünde bilgisayar bir eğitim aracı olarak düzenli kullanılıyor.
11 ülkede araştırmaya katılan ebeveynlerin verdiği yanıtlar, çocukların tüm ülkelerde bilgisayarı yüzde 34 oranla en çok eğlence amaçlı kullandığını gösteriyor. Eğlenceyi yüzde 27 oranla eğitim amaçlı kullanım takip ediyor. Bilgisayarı iletişim için kullanan çocukların oranı ise yüzde 21. Türk çocuklarının kullanım amaçları arasında da, eğlencenin yüzde 35 oranla ilk sırada gelirken, okul ve ödevlerin yüzde 28 ile eğlenceyi takip ediyor. Bilgisayarı en çok İspanyol (yüzde 36) ve İngiliz çocukları (yüzde 33) eğitim amaçlı kullanıyor.