İnternet hukuku uzmanı Doç. Dr. Yaman Akdeniz'e göre MySpace, last.fm gibi uluslararası platformlara kolayca erişim engeli koyma uygulamasının geri planında, "okuyacağınız, izleyeceğiniz herşeye biz karar veririz" anlayışında bir siyasi tavır bulunuyor.

090923 myspace lasft fm HLhlarge - "Mesele aslında siyasi"

İSTANBUL - Müzisyenlerin ilk adreslerinden MySpace ve last.fm’in de Türkiye’de erişim engeli uygulanan siteler arasına girivermesi yeni bir şaşkınlık ve kızgınlık dalgası yarattı. MySpace ile Müzik Yapımcıları Derneği (MÜ-YAP) arasındaki telif ihtilafından kaynaklandığı öğrenilen erişim engelinin şu sıralar varılması beklenen bir uzlaşmayla kaldırılacağı söyleniyor.
Ancak gerekçe ne olursa olsun milyonlarca üyesi ve uluslararası bilinirliği olan dev portallara bile erişimin mahkeme kararı olmadan sadece bir savcılık ‘tedbir’ kararıyla engellenivermesi, Türkiye’de internet yayıncılığının karşı karşıya olduğu aleni yasakçılığın daha ne kadar süreceği sorusunu gündemde tutuyor.
Özelde MySpace, last.fm ve Akilli.tv sitelerinin kapatılması, genelde de Türkiye’deki internet hukuk anlayışı üzerine Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve cyberlaw.org.uk sitesinin kurucusu Doç. Dr. Yaman Akdeniz’le söyleştik.