İSTANBUL - Eylül’de başlayan, Ekim boyunca devam edecek lansmanlarda birbirinden becerikli ve gelişmiş modeller tüketicinin beğenisine sunuldu, sunuluyor.
Seçenek bolluğu kafa karıştırabilir, zira şipşak fotoğrafta da resim kalitesinden ödün vermek istemeyen kullanıcılar için seçtiğimiz 10 makinenin hemen hepsi birbirine yakın kalitede sonuçlar üretebiliyor. Kısacası iş biraz da kişisel tercihlere kalmış durumda. İşte sonbaharın Top 10 kompakt ‘foto’modelleri:
Samsung DualView TL225
091002 sonbaharSamsungTL225standard - Sonbaharın ‘foto’modelleri

Bir kol mesafesinden kendisinin fotoğrafını çekmeyi sevenlere gün doğdu! Eylül’de piyasaya çıkan Samsung DualView serisi makinelerin önyüzünde bulunan ikinci LCD ekran, ‘oto-porte’ çekmek isteyenleri kadraj ve deneme-yanılma dertlerinden kurtarıyor. Öndeki ekranı aktive etmek için üzerine tıklamak kafi. Aynı ekran, kameraya bakmayıp mızmızlanan bebeklerin dikkatini çekmek için palyaço resmi, zaman ayarlı çekimlerde de geriye sayımı gösteriyor. Fotoğrafta gördüğünüz TL225 modelinde 12 MP sensör ve 720p HD video çekim özelliği bulunuyor.

Olympus PEN E-P1
091002 sonbaharPEN Ep1standard - Sonbaharın ‘foto’modelleri

Top-10 listemizin en karizmatik ve yürek hoplatan modeli desek doğru olur. 1959’da Yoşihisa Maitani tarafından tasarlanan ve kompakt makinelerde çığır açan Pen’in 21. yüzyıl versiyonu, Olympus’un prestij modellerinden biri. 12.3 MP Live MOS sensör, LCD ekran üzerinde çoklu pozlama simülasyonu, bolca ön-ayarlı çekim modu gibi kullanıcı dostu fonksiyonlar elbette eksik değil. Bu kadar şık bir makineyi sadece elde taşımak bile keyif verir.Nikon Coolpix S1000pj
091002 sonbaharNikonS1000pjstandard - Sonbaharın ‘foto’modelleri

Görüntülemede çılgın fikirler elbette sadece Samsung’dan çıkmıyor. Dünyanın en becerikli ‘projeksiyonlu’ makinesi Coolpix S1000pj, bellekteki fotoğraf ve videoları düz beyaz zeminlere yansıtarak izlettiren dahili bir projeksiyon ünitesine sahip. Standart VGA çözünürlükte yansıtma menzili 25 cm ile 200 cm arası, aydınlarma gücü ise 10 lümen. 12 mp sensör, 5X optik Nikkor mercek kullanıyor.