Kanadalı uzay turisti palyaço Guy Laliberte'yi taşıyan Rus Soyuz aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kilitlendi. Cirque du Soleil sirkinin patronu Laliberte Dünya yörüngesinde şiirsel bir performans sergileyecek.

090930 laliberteuzaydahlarge - ‘Uzay palyaçosu’ UUİ'ye ayak bastı

MOSKOVA - Kazakistan'ın Baykonur uzay üssünden 2 gün önce fırlatılan Soyuz TMA-16 uzay aracının başarılı bir şekilde istasyona kenetlendiği kaydedildi. Araçta bulunan Kanadalı uzay turisti Guy Laliberte'nin yörüngede yerçekimsiz ortama iyice alıştığı, hatta uzay aracının içinde sabun köpükleriyle küçük bir gösteri düzenlediği bildirildi.
Rus İnterfax haberine göre, Soyuz TMA-16 roketiyle haftabaşında uzaya gönderilen meşhur "Cirque du Soleil" sirkinin kurucusu milyarder Laliberte ile Rus komutanı Maksim Surayev ve Amerikalı uçuş mühendisi Jeff Williams, yörüngedeki ilk günlerini çok iyi ve başarıyla geçirdiler.
Rus kozmonotlarının sağlık durumlarından sorumlu Biyomedikal Enstitüsü'nün Başkan Yardımcısı Valeri Vogolomov, "çaylak kozmonotlar Guy Laliberte ve Maksim Surayev dahil, Soyuz mürettebatının yörüngedeki ilk günlerinin çok iyi geçtiğini" belirterek, "Yerçekimsiz ortama uyumları hepsi için iyi geçti. Üç kozmonotun da sağlığı iyi durumda" dedi.