72245 - PlayStation 3’ler Bilim Kuyruğunda

Sony’nin yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 3’ler birleştirilerek tıp araştırmalarında kullanılacak süperbilgisayarlar kurulacak.

Sony, satışa çıktığı gün mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olan oyun konsolu PlayStation3’ün sadece bir eğlence aracı olmadığını savunuyor. PlayStation3’ler birleştirildiğinde, ortaya çıkan süperbilgisayar Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından kanser, Alzheimer ve benzer hastalıklarda insan proteinlerinin etkisini incelemek için kullanılacak.

Dünya çapında yüzbinlerce PlayStation fanatiği, oyun konsollarını kullanmadıkları zamanlar, internet üzerinden Stanford Üniversitesi’nin Cure(at)PLAYSTATION 3 projesine bağlanacak. Oyun konsolunun kullanılmadığı zamanlar, atıl vaziyetteki sabit diskin bir bölümü internetten yüklenen işleri yapmak için ayrılacak.

IBM’in gelişmiş Cell işlemcisine sahip PlayStation3, saniyede milyarlarca işlem gerçekleştirebiliyor. Bu sayede tek bir süperbilgisayarda aylar sürebilecek bir işlem, birbirine bağlanmış binlerce PlayStation üzerinden sadece günler sürüyor.