Osmaniyeli mucit Cevdet Başkal'ın geliştirdiği ve Türk Patent Enstitüsünün ön incelemesini tamamlandığı ‘Dalga Salıncağı’, dalgaların hareketinden enerji üretiyor.OSMANİYE - İlköğretim eğitimi sırasında öğretmeninin uygulamalı deney yapmasından etkilenerek, mucitliğe başlayan Osmaniyeli mucit Cevdet Başkal, dalgadan enerji elde etmek için çalışmalarına başladı.
Başkal çalışmalarının sonunda geliştirdiğ ‘dalga salıncağını’ şöyle eçıkladı:
“Geliştirdiğim sistem ile hem tatilciler duba üzerinde eğleniyor, hem de enerji üretiliyor. Dubaya takılı bir sistem, dalgalarla birlikte yükselip alçalıyor ve ileri geri hareket ediyor. Bu hareket sayesinde de enerji açığa çıkıyor. Buluşum, petrole ve kömüre eşdeğer bir enerji yaratacak, elektrik üretilebilecek'' dedi.

Dalga salıncağı için 6 ay önce müracaat ettiği Türk Patent Enstitüsünün ön incelemeyi tamamlandığını kaydeden Başkal, şöyle konuştu:
''Ön incelemede, enstitü 'bu buluşta dalga enerjisinden faydalanılmaktadır. Dalga salıncağı, suyun iniş çıkışına göre çalışır. Bu sistemde dalga yüksekliğince su, dubayı kaldırmaktadır. Dalganın geçişi ile duba yükseldiği mesafeden hızlı bir şekilde geri döner. O hareket sayesinde enerji ortaya çıkar' şeklinde değerlendirme yaptı.
Ön incelemenin ardından, fiziki inceleme yapılacak ve patenti almaya hak kazanacağım. Patent konusunda olumlu yanıt alacağıma inanıyorum.''
Mucitliğin kendisi için bir tutku haline geldiğini ifade eden Başkal, ''Antalya'daki evimi, otomobilimi, babamdan kalan 20 dönüm arazimi ve 35 yıllık kazancımın büyük bölümünü buluşuma harcadım. Hatta patentini alabilmek için borçlanabilirim. Devlet desteği almadan ancak bu kadarını başardım' şeklinde konuştu.
Müracaatının ardından boş durmadığını, adından söz ettirecek yenilik arayışlarını sürdürdüğünü ifade eden Başkal, bir minibüsü ile maaşını da yeni buluşları için seve seve harcamaya hazır olduğunu kaydetti.