Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu uzun bir aradan sonra 10 Kasımda göndereceği yeni modülle genişletecek.

091014 rusyauzayistasyonuwidec - Rusya UUİ’yi büyütecek

MOSKOVA - Spaceflight’ın haberine göre, Kazakistan’ın Baykonur uzay üssündeki teknisyenler, Moskova’daki Energia’da üretildikten sonra geçen ay nakledilen yeni MRM 2’ye yeni bir kenetlenme ve hava bölmesi ekleyerek montaja hazır hale getiriyorlar.
UUİ’yi ziyaret eden Rus uzay araçları tarafından ve uzay yürüyüşleri için hava bölmesi olarak kullanılacak yaklaşık 4 metre uzunluğundaki MRM 2 modülü Rusya’nın UUİ’ye son 8 yıldır eklediği ilk modül olacak. Progress uzay aracıyla iki günlük seyahatin ardından UUİ’ye varacak 3,6 ton ağırlığındaki modül, istasyonun Rus bölmesinin merkezi Zvezda’ya eklenecek. MRM 2 ile birlikte gelecek ay UUİ’ye yaklaşık bir ton ağırlığında yaşam malzemesi ve yeni Orlan uzay kıyafetleri götürülecek. Rusya’nın UUİ’ye yeni bölmeler eklemesi mali sıkıntılardan ötürü sürekli erteleniyordu.
UUİ’NİN ÖMRÜNÜN UZATILMASI İSTEĞİ
Öte yandan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kullanım süresinin uzatılmasını isteyen Rusya, bu konuda girişimlerde bulunacak. UUİ’nin geleceğini ele almak üzere gelecek yıl Japonya’da yapılması ve NASA, Rusya, Avrupa, Japonya ve Kanada uzay ajanslarının katılması beklenen toplantıda, Rusya’nın bu yöndeki önerilerini sıralayacağı sanılıyor.
Rus uzay kurumu Roscosmos’un insanlı uçuşlar sorumlusu Aleksey Krasnov, ABD’nin uzay mekiklerini emekli ettikten sonra Rusya’nın uçuşların yükümlülüğünü üstlenmesi gerekeceğini belirterek, “Asıl sorun UUİ’nin ömrünün 2015 sonrasına uzatılıp uzatılmayacağı. Bu sorunun çözüme kavuşacağına inanıyorum” dedi.
NASA, 100 milyar dolara mal olacak UUİ’nin inşası tamamlandıktan sonra 6 mekik seferi daha yapmayı ve ardından da mekik filosunu emekliye ayırmayı planlıyor. Eğer karar değiştirilmezse bu tarihin gelecek yıl veya 2011 başları olacağı sanılıyor.