Microsoft’un gözbebeği ve bugüne kadar yazılmış en güvenli, en iyi işletim sistemi olarak piyasaya sürülen Windows Vista, kırılarak, korsanların Warez dağıtıcıları sitelerinde yerini aldı!


Dünya’da ve ülkemizde daha birkaç gün önce, kurumsal versiyonu piyasaya sürülen Windows Vista’nın güvenlik olarak diğer işletim sistemlerinden çok daha ileri seviyede olduğu ve korsan, kopyalama Windows’un önüne geçileceği söylenmişti. Microsoft’un Vista ile geliştirdiği yeni kopyalama denetim sistemi Windows Genuine Advantage (WGA)‘nın kopya Windows’ların çalışmasını engellemesi beklenirken, bilgisayar korsanları WGA’nın sadece birkaç gün içinde kırılabileceğini gösterdi.

Microsoft’un tek bir DVD’de Vista’nın tüm sürümlerini toplu halde bulunacağının duyurulmasının ardından Vista’nın kopyaları ve kopyalarının yapılmasını ya da Windows’un lisanslanmasını sağlayan kodlar internet’teki paylaşım alanlarında (Warez) yayınlanmaya başladı bile.

Microsoft’un işyerleri için çok sayıda Windows Vista’yı aktive etmeleri için çıkartmış olduğu Key Management Service adlı yazılımın da Bilgisayar korsanları tarafından kodlarının kırıldığı ve internet ortamında paylaşıma sunulduğu söyleniyor. Bir çok warez ve korsan yazılım sitelerinde “Microsoft.Windows.Vista.Local.Activation.Ser ver-MelindaGates” ismi ile yayılmaya ve download edilmeye çoktan başlandı bile.

MelindaGates ismiyle yayılan Warez dosyası Windows Vista’nın Enterprise sürümünün her 6 ayda bir aktife edilmesinin gerektirdiği bir imajı (Vmware) kırarak bir kere aktife edildikten sonra devamlı kullanılmasını sağlıyor.

Microsoft bu duruma nasıl müdahale eder diye soracak olursak, Volume Activation 2.0 yazılımı güncelleyerek ya da geliştirerek bu korsan Vista ve Warez dosyalar ile baş edebilir diyebilirim. Zaten Microsoft’un bu konuda çalışmaları olduğu da söyleniyor.

Microsoft’un Vista konusunda hayal kırıklığına uğrayacağı düşüncesinde olsam da Vista yeni nesil ve iyi bir işletim sistemi bana göre. Microsoft 1-0 yenik başladı çünkü, Güvenliğin hacker’ların elinde olduğunu unuttu.