279720090814093410107 - Otomobillerde 4G dönemi

3G'ye daha tam alışamadık bile ancak heryerde bir sonraki nesil teknolojinin adı geçiyor. Alcatel-Lucent ve Toyota başta olmak üzere, birçok firma birleşip çok ilginç bir araba yarattılar.
Alcatel-Lucent, ng Connect Programı tarafından sunulan ve araçiçi genişbant bağlantının kullanıldığı "LTE Bağlantılı Otomobil" konseptinin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu açıkladı. "LTE Bağlantılı Otomobil", 4G / Long Term Evolution (LTE) mobil genişbant erişim teknolojisinin, otomobiller için nasıl uygulanabileceğini gösteriyor. Bu teknolojinin gelişmesinde, Alcatel-Lucent'in sahip olduğu 'tekerlek üzeri akıllı telefon' konsepti yardımcı oldu. Firma LTE geniş bant telsiz teknolojisinin araç içi WIFI ortamıyla birleştirdi.

LTEcar31258374363 - Otomobillerde 4G dönemi
Otomobiller artık yolculuktan daha fazlasını sunacak
Otomobilin kablosuz ağlarının, gömülü sistemleri konusunda çalışan QNX Software Systems'ın sunduğu yerleşik işletim entegrasyonunun yönetilmesine yardım etti. Buna ek olarak, şirket, otomobilde bulunan mobil iletişim, çoklu oyunculu video oyunu, talep üzerine video gibi çoklu ortam servislerinin entegrasyonunu da hazırladı. Ağ bağlantılı bu konsept aracın, hem sürücüler hem de yolcular için, geniş kapsamlı navigasyon, kişisel güvenlik, araç sağlığı ve eğlendirici bilgilendirme (infotainment) kullanılmasını sağlıyor. Bir çok firmanın birleşip yarattığı bu araç ise Toyota tarafından hazırlandı