ABD'de Cranberry adlı bir fima içine yazılan veriyi 1000 yıl boyunca koruduğunu iddia ettiği bir DVD geliştirdiğini açıkladı. Diamondisc adı verilen bu DVD'nin diğerlerinden farkı ne?

Cranberry adlı bir firma içindeki veriyi 1000 yıl boyunca koruyacağını iddia ettiği ve adını Diamondisc koyduğu bir DVD geliştirdiğini açıkladı. 4,7 GB kapasiteli standart boyutlarda bir DVD olan ürün, firmanın yaptığı açıklamaya göre 80 derece sıcaklığa ve mor ötesi ışınlara dayanıklı. Ayrıca bu disklerin hiç aşınmadığı iddia ediliyor.

Disklerin yapısı ise günümüzdce kullandığımız standart DVD'lerden biraz farklılık gösteriyor. Diskin üzerinde hiçbir boya, yapışkan ya da yansıtıcı katman bulunmuyor. Bu katmanların aşınmaya neden olduğu belirten firma yetkilileri, bu sebeple bu gibi şeyleri diske koymadıklarını söylüyorlar. Ayrıca Diamondisc'ler üzerine veri yazmak için, standart DVD'lerin üzerine yazmaya veri yazılmasına yarayan 650 nm dalga boylu lazer diyot yerine daha yoğun bir lazer kullanılması gerekiyor. Bunun sebebi ise bu disklerinin yüzeyinin daha farklı ve dayanıklı bir maddeden yapılmış olması.

1000 yıl dayandığı iddia edilen bu disklerin fiyatları ise biraz yüksek. Tek bir Diamondisc'in fiyatı 35 $, beşli paketin fiyatı ise 149 $ olarak belirlenmiş. Diamondisc'lerin üzerine veri yazabilen DVD yazıcıların fiyatı ise 5000 $ civarında. Diski geliştirenler, yaptıkları testler sonucunda disklerin 1000 yıl dayandığını iddia ediyorlar. 1000 yıl sonra ortada DVD diye bir şey kalır mı bilinmez ama kesin bir şey var ki o da Diamondisc'in 1000 yıl dayanıp dayanmayacağını hiçbirimizin göremeyeceği.