Eurobasket.com, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ligi'ni veritabanına aldı, ortalık karıştı.

Dünyanın en geniş veritabanına sahip ve en çok takip edilen basketbol sitelerinden European Basketball Main Page - EUROBASKET sitesi, Kıbrıs Rum Kesimi ile büyük bir inatlaşmaya girdi.

Sitede 22 Kasım günü, “Kıbrıs’ta bir başka ilginç lig” başlıklı bir haber yayına girdi. İtalyan editör Gianni Pascucci imzalı haberde, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 8 takımlı bir lig var. Artık veritabanımızda bu ligden de bahsedeceğiz. Her takımda en az bir yabancı bulunuyor” cümleleriyle lig hakkında bilgiler verildi.

Böyle bir ülke yok iddiası
Haber yayına girer girmez Rum Kesimi ayağa kalktı. Basketbol Federasyonu ve Dışişleri Bakanlığı, ‘Adada sadece tek bir lig var. O da Kıbrıs Ligi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ligi olamaz’ gerekçesiyle FIBA’ya başvurup, Yunan Başkanı George Vassilokopoulos’tan duruma el koymasını istedi. FIBA Başkanı Vassilokopoulos da, “Elimden gelen herşeyi yapacağım” yanıtı verdi. Eurobasket.com’un Yunan editörleri de, sitede yaptıkları haberlerde, “Bu kesinlikle kabul edilemez. Orada sadece tek bir ülke ve tek bir lig var. Haberi yapanlar herhalde tarih bilmiyor” yorumunda bulundu.

Site yönetimi kararlı
İlk haberi yapan İtalyan Pascucci ise dün yaptığı açıklamada, “Yunan arkadaşlarımızın politik baskılar nedeniyle bu tip yazılar yazmasını anlıyoruz. Ancak, Eurobasket olarak Kuzey Kıbrıs Türk Ligi hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz, çünkü böyle bir lig var. Konu basketbolsa, bizim için hiçbirşey kabuledilemez değildir. Spor insanları bölmek yerine birleştirmeli” yanıtını verdi.