Kök hücre araştırmalarıyla körlüğe çözüm bulunmak üzere.Kobay olarak kullanılan kör fareler üzerinde yapılan deneyler başarıyla sonuçlandı.
Pfizer’in İngiltere’deki Ar-Ge Merkezi’nde şimdiden körlük sınırındaki insanların tek başına yolda yürüyecek duruma gelmesi sağlanmış. Beş yıl içindeyse klinik tedaviye geçilebilecek. Yani milyonlarca insan ışığı yeniden görebilecek...
Kök hücre çalışmalarının mucizevi sonuçlar vereceğini açıklayan Prof. Pete Coffey, “10 yıldır kök hücre çalışmalarımız sürüyor. Fare vücudunda insan kulağı üretmeyi bu çalışmalar sayesinde başarmıştık. Şimdi beş günlük embriyodan aldığımız kök hücrelerle kör farelerde görme yeteneğini sağladık” diyor.
İnsanlar üzerindeki çalışmalarala kendi başına yürüyemeyen insanlar artık trafikte karşıdan karşıya geçebiliyor. Körlük tedavisinde 5 yıl içinde standart klinik uygulamalara geçilebileceğini söyleyen Prof. Coffey. Avrupa’da 500 bin, Amerika’da ise 14 milyon insanın bu tedaviyi beklediğini belirtiyor.
Gelinen aşamayı ise şöyle özetliyor “Genetik kodlamayı çözersek, bu meseleyi de çözeriz. Şu anda hangi hücreden sonuç alabileceğimizi araştırıyoruz. 24 genin kodlamasını geriye döndürdük. Bu tedavi için sadece dört gen yetiyor. Dört geni kontrol ederek istediğiniz hücreye dönüştürebiliyorsunuz. Ama bunun izinlerini almak için bin sayfalık rapor gerekiyor. 30 milyon kişinin körlük tedavisi içinse tek bir embriyon hücresi yeterli...”
Kök hücre tedavisi milyonlarca insanın umudu... Bu nedenle göbek bağıyla yapılan kök hücre turizmi başladı bile. Göbek bağı bankaları var. Ancak Prof. Coffey bir uyarıda bulunuyor; “İnsanları kandırıp, çok büyük paralar alıyorlar. Bu tedaviler henüz kanıtlanmış değil. Göbek bağından alınan kök hücreler kemik iliği nakli ve kanser tedavisi için faydalı ama yeterli değil” diyor.