Geleceğe ‘İlk Adım’ını atan minikler bu bayramda daha mutlu.
Türkiye Vodafone Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle hayat bulan “İlk Adım” projesi sayesinde miniklerin bayram neşesi bu yıl ikiye katlandı. 15 Ekim 2009 tarihinde başlatılan ve imkânları sınırlı binlerce çocuğa hayata eşit şartlarda başlama fırsatı veren proje ile Türkiye’nin 18 ilindeki çocuklar bu bayrama “birer anaokulu öğrencisi” olarak girmenin mutluluğunu yaşıyor.
Türkiye Vodafone Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda, topluma faydalı, çağdaş bir geleceğin tohumlarını atan okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan İlk Adım Projesi, 18 ilde 180 anasınıfı açma hedefine ulaşırken, çocukların bayram sevincine, anasınıfına kavuşma sevincini de ekliyor.
Bayram tatilinde bile sınıflarını özleyeceklerini söyleyen, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Ordu, Sivas, Tokat, Bursa, Şanlıurfa, Van, Erzurum, Ağrı, Diyarbakır, Mardin ve Batmanlı minik anaokulu öğrencileri; okul öncesi eğitim için en ideal araçlarla donatılan sınıflarında eğitimlerine hiç ara vermeden devam etmek istiyorlar.

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Rengin Onay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlk Adım” çalışanları ve Vodafone gönüllülerinin el ele vermesiyle hızlı bir biçimde hazırlanan ana sınıflarının öğrencilerle buluşmasından mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Onay; Türkiye Vodafone Vakfı olarak Türkiye’deki her çocuğun eşit şartlarda eğitim görmesi için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek; çocukların bayram sevincinde katkı sahibi olmaktan ötürü tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını belirtti.

Türkiye Vodafone Vakfı, ülke hedefi doğrultusunda, okul öncesi eğitim alanındaki uzun soluklu yatırımlarına aralıksız devam ediyor. “İlk Adım” projesi ile birlikte, Vakfın 2007 yılından bu yana okul öncesi eğitim alanına yaptığı 8 milyon TL’lik yatırım; 20 ilde, 302 sınıfta toplam 36 bini aşkın anne ve çocuğa ulaşmış oluyor.

Türkiye’de imkânsızlıklar yüzünden her üç çocuktan yalnızca biri okul öncesi eğitim görebiliyor. Oysa bilimsel araştırmalar zihinsel ve sosyal gelişimin en hızlı yaşandığı 0-6 yeterince destek almayan ve olumsuz koşullarda yaşayan çocukların gelişiminin yüzde 90 oranında risk altında olduğunu gösteriyor. Zihinsel gelişim dışında okul öncesi eğitimden ve aile desteğinden mahrum bırakılan çocukların dil gelişimi de 3 kat geride kalabiliyor. Ailesinin imkânları olmadığı için bu çocuklar okula büyük bir dezavantaj ile başlıyor, eğitim hayatlarında başarısız olabiliyor ve yaşadıkları olumsuz deneyimlerle kanser, diyabet gibi hastalıklara 3 kat daha fazla maruz kalabiliyorlar.

Avrupa’da 7 yaş altı eğitim oranının yüzde yüz olması “İlk Adım” projesinin Türkiye’nin bilgi toplumu olma yarışındaki öneminin altını çiziyor. Proje kapsamında yurdun dört bir yanında en ideal araçlarla donatılmış anasınıfları açılıyor, görev alan öğretmenlere okul öncesi eğitim konusunda uygulamalarını güçlendirecek eğitimler veriliyor ve ebeveynler için destekleyici aile eğitimleri düzenleniyor.