20091130011808 ipv6 - Türkiye IPv6'ya geçecek

BTK dan yapılan açıklamaya göre 2011'de Türkiye IPv6'ya geçecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, dünyada IPv4 adreslerinin tükendiğini belirterek, "Ulusal IPv6 Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi'ni Şubat 2011'de tamamlayacağız ve Türkiye IPv6'ya geçecek" dedi.

BTK Başkanı Acarer, dünyada yaygın olarak kullanılan ve "İnternet Protokolü"nün 4. sürümü olan IPv4 protokolünün, internet kullanıcı sayısının hızla artması, yeni araç ve cihazların internete bağlanmaya başlaması ve yeni hizmetlerin sunulması nedeniyle, IP adresi (internete bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres) ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığını belirtti. Bunun üzerine hem çok daha fazla IP adresini destekleyebilen hem de mobilite, güvenlik ve hizmet kalitesi açısından gelişmiş özelliklere sahip yeni bir sürüm olan "IPv6 protokolü"nün geliştirildiğini ifade eden Acarer, internete bağlı her cihazın bir IP adresinin bulunmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Mobil, veri, ses ve görüntü hizmetlerinin tümünün internet altyapısı üzerinden verilebildiğine dikkati çeken Acarer, şunları kaydetti:

"Bu hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayan IP tabanlı olan ürünlerden bazıları, akıllı sayısal yardımcılar, akıllı telefonlar, kullanıcılara IPTV (televizyonların internet üstünden yayınları almasını sağlayan ve isteğe bağlı program izlemeyi mümkün kılan sistem), VoIP (internet üzerinden ses iletimi protokolü) ve internet işlevlerini aynı cihaz üzerinde sunan set üstü kutular, mobil oyun konsolları, birbirine ve ağa bağlı ev gereçleri, araç navigasyon sistemleri, kablosuz algılayıcı ağlar ve akıllı ulaşım sistemleridir.

IPv4 adreslerinin tükenmesi nedeniyle IPv6'ya geçiş bir tercih sorunu değil kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak geçiş sürecinde teknik ve ekonomik açıdan bazı sorunlar yaşanabilecek. Ani geçişler, önceden planlanan ve belirli bir takvime göre ilerleyen geçişlere göre daha maliyetli olacak. 'Ulusal IPv6 Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi'ni Şubat 2011'de tamamlayacağız ve Türkiye IPv6'ya geçecek."

Acarer, IPv4'ün kapasitesinin 4 milyar 294 milyon 967 bin 296 olduğunu, IPv6'nın kapasitesinde ise sınır bulunmadığını belirterek, Türkiye'de yaklaşık 6 milyon internet abonesi ve 39 milyon internet kullanıcısı olduğunu vurguladı.

Not: Alıntıdır...