Chrome OS ve Windows 7 kullanan netbooklar nasıl olacak? İşte fiyata ve donanıma olası etkileri...

Windows 7 Starter Edition'un bekleneni verememesi, özellikle alt segmentte yer alan ucuz netbooklarda Chrome OS'un tercih edilmesine sebep olabilir.
Microsoft'un yeni işletim sistemi oldukça düşük sistem kaynaklarıyla çalışabilmesine karşın, Chrome OS daha da düşük sistem ihtiyaçlarıyla çalışıyor ve bu alanda bariz bir avantaj sahibi. Özellikle internet bağlantısının ekonomik ve kesintisiz sunulduğu ülkelerde Chrome OS'un şansı var.
Öte yandan Windows 7'nin Starter Edition üstündeki sürümleri daha yüksek fiyatlarla satılan ve gelişmiş özelliklere sahip netbooklarda ve dizüstü bilgisayarlarda tercih edilecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Steven Sinofsky'nin Windows 7 takımıyla birlikte tasarladığı dizüstü bilgisayar, hiç de lüks olmadığı halde Windows 7 Ultimate kullanıyordu.
Belki de Microsoft Starter Edition yerine bu özel bilgisayarda yaptığı gibi Windows ekibinin özel tasarladığı BIOS'a benzer BIOS'lar kullanarak daha üst sürüm işletim sistemlerini ve gelişmiş özellikleri daha rahat çalıştırabilir. Ancak bunun önündeki en büyük engel fiyat, ekonomik netbooklar Microsoft'a çok az para kazandırıyor. Ve bu da çok önemli bir meseleye bağlanıyor...

Chrome OS ile gelen değişim

Microsoft satılan bilgisayarlardan yüzde 5 civarında kazanıyor. 500 dolarlık bir netbookta Windows'un maliyeti sadece 25 dolar oluyor. Bu yüzden Microsoft daha yüksek fiyatlı dizüstü bilgisayarları imrendiriyor. Bu esnada ekonomik netbook modellerinde hala 1 GB bellek kullanılıyor.
Piyasa analizcilerine göre Chrome OS ile birlikte bu netbooklar, Microsoft'un dizüstü bilgisayarları kayıran politikasından kurtulup daha da güçlü hale gelecek. Ancak tam tersi de olası, Chrome OS işlemleri bulut bilgi işlem üzerinden yapacağı için, netbookların donanım özellikleri olduğu yerde sayabilir.
Windows 7'nin özellikle netbooklar için olan Starter Edition'u Aero'nun ve medya ağırlıklı özelliklerin kapalı olmasıyla ve batarya tüketimiyle oldukça eleştirilmişti. Chrome OS'ta bu sorunların olmayacağı düşünülüyor. Ancak yazının başında da belirttiğimiz gibi, daha yüksek güce sahip netbooklar yaygınlaşırsa, tüketicilerin online çalışan Chrome OS yerine bu donanım özelliklerinin faydasını görebileceği Windows 7'ye yönelmeleri de olasılık dahilinde.
Bütün bu gelişmeler ve ihtimaller, piyasa analizcilerinin kafasını uzun süre karıştıracak gibi görünüyor. Chrome OS'un netbook piyasasını değiştireceği bir gerçek, ama nasıl değiştirecek bu şimdilik belirsizliğini koruyor. Siz de bu konuda görüşlerinizi bizimle forumda paylaşın.