Dünyayı küresel faciadan kurtarmak için önemli 20 yol...
İngiliz The Sunday Times gazetesi, pazar ekinde 12 Aralık’ta dünyanın en yüksek karbon salınımına sahip ülkelerinin liderlerinin katılacağı Kopenhag İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde “Dünyayı kurtarmak için 20 yol” haberini kapak yaptı.
1) Güneş enerjisi
Enerji konusunda doğaya en zararsız üretim yollarından biri güneş enerjisi. Bu alanda İspanya dünyaya öncülük ediyor. Ülkenin en büyük güneş enerjisi santrali güneşin açısına göre değişebilen 600 aynadan oluşuyor. 2011 yılında faaliyete girecek santral 25 bin evin elektriğini sağlayacak.
2) Karbon depolama
Norveç’te termik santraller tarafından üretilen elektrik enerjisi sırasında ortaya çıkan karbon gazı doğaya salınmadan petrol kuyularında depolanıyor. Şimdi AB ülkeleri de 2020 yılına kadar termik santralleri için 12 benzer projeye start verdi.
3) Akıllı sayaçlar
Evlerde tüketilen elektriğin gereksiz kullanımını önlemek ve elektrikten tasarruf etmek için akıllı sayaçlar tüm Avrupa’ya yayılıyor. İtalya bu alanda dünyaya liderlik ediyor.
4) Rüzgar enerjisi
İngiltere’de 2020’ye kadar rüzgar enerjisinin toplam tüketimin yüzde 30’unu karşılaması bekleniyor.
5) Nükleer enerji
Sanılanın aksine nükleer santraller dünyaya en az zarar veren enerji üretim şekillerinden biri. 13 ülkede 53 nükleer reaktör şu an yaşım aşamasında.
6) Güneş çiftlikleri
Özellikle geniş düzlüklere sahip güneş alan ülkeler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için dev güneş panellerini bu bölgelere yerleştirerek “güneş çiftlikleri” kuruyor.
7) Hibrit ulaşım
Doğa dostu elektrikli otomobiller her geçen gün yollara daha hakim olmaya başlıyor. Birçok şehir de toplu taşımada doğa dostu raylı sistemlere daha çok başvurmaya başladı.
8) Karbon ticareti
Birçok şirket kendilerine tanınan karbon salınım haklarını tamamen kullanmıyor. Geriye kalan haklarını diğer şirketlere satarak bu şekilde fazla salınımın önüne geçiyorlar .
9) Dalga enerjisi
Dalgalı denizlerin bulunduğu şehirlerde denizin ortasına kurulan dalga çiftlikleri elektrik üretimi için temiz ve ideal bir yöntem oldu. Özellikle Portekiz ve İskoçya bu yolla enerji üretimine ağırlık veriyor.
10) Çevre dostu uçaklar
Yolcu uçakları ile özel jetler doğaya karbon salınımı konusunda en hoyrat davranan ulaşım araçları. Boeing kullanılan yakıtı yüzde 35 azaltan propfan jet motoru üzerinde çalışıyor.
11) Gel git enerjisi
Gel- gitler sonucu ortaya çıkan akıntılarda meydana gelen su hareketlerini elektrik enerjisine çevirmek mümkün olursa deniz kıyısındaki ülkelerin enerji ihtiyaçlarının yüzde 5’inin bu yolla karşılanabileceği belirtiliyor.
12) Çatılara güneş paneli
Apartmanlar, siteler giderek daha artan şekilde çatılarına güneş panelleri yerleştirerek enerji ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar.
13) Cama güneş paneli
Çatıların çok uygun olmadığı bölgelerde camlara yapıştırılabilen güneş panelleri evlerde elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.
14) Yeni bio-yakıtlar
Su yosunlarından elde edilebilen enerjinin mısırdan elde edilen bio-yakıttan 100 kat daha fazla olabileceği kanıtlandı. 2050 yılında jet yakıtlarının yüzde 12’sinin yosunlardan elde edileceği belirtiliyor.
15) LED ampuller
Philips tarafından geliştirilen yeni nesil ampuller normal ampullere göre yüzde 95 enerji tasarrufu sağlıyor.
16) Sıcak su ile enerji
Danimarka’da birçok kentte evlere santraller tarafından ısıtılan sular borular aracılığıyla aktarılıyor. Bu sıcak sular hem enerji üretiminde hem de evlerin ısınmasında kullanılıyor.
17) Video konferans
Bunun burada ne işi var demeyin. İş adamları başka ülkelere toplantılara gitmek için uçak yolculuğunu tercih etmek yerine dünyanın tüm ülkeleriyle video konferans yapıyor. Bu şekilde uçak yolculuğunda ortaya çıkan karbon salınımı engellenmiş oluyor.
18) Teknolojik gelişim
Lityum ion pillerden hibrit araçlara kadar teknolojik gelişim daha az zarar veren icatların hayatımıza girmesini sağlıyor.
19) Güneş yansıması
Güneş enerjisinin yeniden uzaya yansıtılması durumunda ortaya çıkacak mikrodalga ışınları ile enerji üretilebilmesi teknolojisi üzerinde bilim dünyası çalışmalar yürütüyor.
20) Vejetaryenlik
Karbon salınımını önlemenin en etkili yollarından biri de et tüketimi kısıtlamak. Hayvancılığın dünyada karbon salınımında çok büyük rolü olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle son yıllarda ortaya çıkan “et yeme dünyayı koru” hareketi de giderek daha fazla yandaş topluyor