Bilim adamları dünyanın en yaşlı insanlarını inceleyerek uzun ömrün reçetesini verdi.

“Ne varsa eskilerde var” demiş atalarımız. Haksız da sayılmazlar. Sözü biraz ters düz edelim ve “Ne varsa dünyanın en yaşlılarında var” diyelim. Yıllardır insanoğlunun daha uzun bir hayat yaşayabilmesi için araştırma yapan bilim adamları, dünyanın en yaşlı insanlarından yola çıkarak uzun ömrün sırlarını verdi, not edin, lazım olacak!
90 yaşındakilerin nüfusunun en fazla olduğu Yunan adalarından Ikaria, herbal dağ çaylarıyla ünlü. Günde birkaç defa tüketilmesi gereken çayın karışımında vahşi nane, biberiye, mor adaçayı bulunuyor. Adanın dağlık coğrafyasına göre ulaşım seçeneklerinde sorun var ama bu sayede yöre halkı, aktif hayata genç yaşta başlıyor. 80 ve 90’larına merdiven dayamış insanlar düzenli olarak egzersiz yapıyor. Ikaria diyeti, bol zeytin yağı, meyve, sebze ve çok az işlenmiş besinden oluşuyor.
Japonya’dakİ Okinawa Adası’nın sakinleri, dünyanın en uzun yaşayan insanları arasında. Araştırmacılar, bu insanların nadiren doymuş olarak masadan kalktığını ve midelerinin yüzde 80 dolu olduğunda yemeklerini bitirdiğini ifade ediyor. Okinawa yerlilerinin daha çok tahıl, balık ve sebzeyle beslenmeleri de önemli bir ayrıntı.
İtalya’nın Sardunya Adası’nda yaşayan insanlarsa, yaşlandırma sürecini yavaşlatan, antioksidan ve polifenol zengini üzümlerden yapılmış şarap içiyor.
Pakİstan’dakİ Hunza Vadisi’nde yaşayanların çoğu 90’larına kadar hayat sürüyor. Araştırmacılar, meyve sebze ve tahılla beslenmenin bunda etkin olduğunu savunuyor. Yerli halkın besin kaynağı olan başlıca otlar, yavaş çiğnenerek yeniyor. Şeftali, üzüm, erik, kiraz ve kayısı en çok tüketilen meyvelerden.
Güney Ekvator’daki Vilcambamba bölgesi, 100. yaşgününü kutlamış pek çok insanın yaşadığı bir yer. Burada doğal madensuyu tüketimi oldukça fazla.

Kalİfornİya’dakİ Loma Linda’da ‘Yedinci Gün Adventiseri’, hemşerilerinin aksine beş on yıl daha fazla yaşıyor. Bunun en büyük nedeni ise içki ve sigara içmemeleri ve vejeteryan diyeti. Ayrıca, endişe ve stresten uzak yaşamak da uzun ömrün sırları arasında gösteriliyor.