Görüşme gizliliğine izin geliyor...

Türkiye ‘telekulak' skandallarıyla çalkalanırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, özel şifresi nedeniyle dinlenemeyen kriptolu cep telefonlarının ithalatına ve kullanımına ilişkin yasağı kaldırmak için bir düzenleme yaptı.
BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), özel şifresi nedeniyle üçüncü kişilerce dinlenemeyen kriptolu cep telefonlarının ithalatına ve kullanımına ilişkin yasağı kaldırmak üzere bir düzenleme yaptı. Bu konudaki yönetmeliğin yayımlanmasının ardından dileyen herkes kriptolu telefon kullanabilecek.

HABERTÜRK'ün BTK yetkililerinden aldığı bilgiye göre kriptolu telefonlara ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.
BTK'dan üst düzey bir yetkili, kriptolu telefonların ithalatının ve kullanımının yasak olduğuna dikkat çekerek, yönetmeliğin yayımlanmasının ardından piyasada kriptolu telefon satışlarının serbestçe yapılabileceğini ve herkesin kullanabileceğini vurguladı.
ÇOK POPÜLER OLUR
Türkiye'de, 65 milyona yakın cep telefonu abonesi bulunuyor. Aboneler, yasa dışı dinleme iddiaları nedeniyle son derece tedirgin ve kaygılı. Milyonlarca abonenin, yasağın kalkmasının ardından mevcut cep telefonlarını, kriptolu telefonlarla değiştirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sektör uzmanları, kriptolu telefonların, piyasanın ‘en popüler' ürünü haline geleceği öngörüsünde bulunuyor.
1000 EURO'YA KADAR ÇIKIYOR
Halen kriptolu telefonları; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay, Emniyet, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kullanabiliyor. Bazı ülkelerde, stratejik niteliğiyle öne çıkan kamu kurumlarının yanı sıra yurttaşlar da kriptolu telefondan diledikleri gibi yararlanabiliyor. BTK yetkilileri, kriptolu telefonların fiyatının özelliğine göre 1000 Euro'ya kadar çıktığına dikkat çekiyor.
İKİ TARAFIN DA KRİPTOLU TELEFONU OLMALI
Kriptolu görüşme için arayan ve aranan tarafın kriptolu telefona sahip olması gerekiyor. Bu telefonlarda bulunan özel şifreler, üçüncü kişilerin dinlemesini olanaksız hale getiriyor. Herhangi bir kişi kriptolu telefonla konuşurken, ses şifrelenerek matematiksel verilere dönüşüyor ve telefonun diğer ucundaki kişiye ulaşıyor. Bu veriler, aranan kişinin kriptolu telefonundaki şifre çözücü tarafından tekrar sese dönüşüyor.
Bu şifre, yalnızca iki telefona (arayan ve aranan) özgü olduğu için üçüncü kişi bu konuşmayı anlamlandıramıyor. Birinin, bu telefonu dinleyebilmesi için şifreleri çözmesi gerekiyor.