Norveç semalarında dün gece görülen gizemli mavi ve yeşil renkli ışıkların, başarısızlıkla sonuçlanan bir Rus füze testinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

091210 norvecisiklarwidec - Gizemli ışıkların kaynağı füze

ANKARA - Norveç basınında yer alan haberlere göre, ülkenin kuzeyindeki bir dağın arkasında ortaya çıkan mavi ışık gökyüzünün ortasında durduktan sonra daireler biçiminde hareket etmeye başladı ve birkaç saniye içinde de bir spiral tüm gökyüzünü kapladı.Ardından bir yeşil-mavi ışık hüzmesi spiralin ortasından çıktı ve 12 dakika süreyle insanları şaşkınlığa uğrattıktan sonra yok oldu. Halk, Norveç Meteoroloji Enstitüsünü telefon yağmuruna tutarak, gizemli ışıkların nedenini öğrenmeye çalıştı.
İlk tahminler, Rusya'nın gizli bir füze denemesi yaptığı yolundaydı. Ancak bir Rus gazetesi Rusya'nın o bölgelede hiç füze denemesi yapmadığını yazmasıyla merak iyice arttı. Neyse ki Moskova daha fazla gizlemedi ve bugün yaptığı açıklamada, bölgede Bulava adlı kıtalararası balistik füzenin denemelerinin yapıldığını bildirdi.


Işıklar ilk ortaya çıktığında astronomlar farklı tahminlerde bulunmuştu. Işıkların "aurora" veya "Kuzey Işıkları"na ait olmadığını belirten astronomlar, bunun başta meteor yağmuru olabileceğini düşünseler de çok uzun sürmesi nedeniyle bu görüşten vazgeçmişler ve Rusya'nın bir füzesi olması ihtimalini öne sürmüşlerdi.
Norveç Savunma Bakanlığı sözcüsü de, gizemli ışıkların muhtemelen bir Rus füze denemesinden kaynaklandığını belirterek, Rusya'nın Beyaz Deniz ve Barntes Denizi'ni test sahası olarak sürekli kullandığına dikkat çekti. Uzmanlar, gizemli ışıkların kontrolü kaybedilen ve gökyüzünde infilak eden bir füzeden kaynaklanabileceğini belirtmişti.
Uluslararası anlaşmalar gereği bu tip füze denemelerinden Norveç'in haberdar edilmesi gerekiyor.
091210 norvecisiklar22 - Gizemli ışıkların kaynağı füze