İTO (İstanbul Ticaret Odası), web sitesi performans takibinde tarafsız bir ölçüm aracı olma özelliği taşıyan TRİP adlı yeni ürünü düzenlenen toplantı ile tanıttı.
Web sitesi ölçüm (reyting) modülü TRİP, tamamen Türk yazılım mühendisleri tarafından hayata geçirildi.
İTO nun, Triptek adlı yazılım şirketi ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği TRİP Platformu, Internet web site istatistiklerini güvenli, kapsamlı ve merkezi bir sistem üzerinde tutan çevrimiçi bir platform. TRİP, hangi Internet sayfasına, kaç kişinin, nereden, ne zaman, ne kadar süre ile giriş yaptığını saptayıp bu veriler doğrultusunda istatistikler ve analizler oluşturuyor.
Proje, Internet dünyasında, sektörün kriter olarak baz alacağı verileri, ileri teknoloji ile güvenli ve tarafsız olarak oluşturmayı ve bu sayede sektörün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Puan sistemi ile oluşturulacak reyting listesi düzenli olarak İstanbul Ticaret Odası nın Internet sitesinde yayınlanacak.
TRİP in tanıtımı için düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO olarak bilişimi öncelikli sektörlerden biri yapmak için çalıştıklarını belirterek Türk bilişim şirketlerine desteklerini sürdüreceklerini söyledi. TRİP in Türk mühendis gençlerinin alın teriyle hayta geçtiğinin altını çizen Yalçıntaş, Hedefimiz Internet sektöründe temel ve tarafsız ölçümlemeyi yapmaktı. Bunu başardığımızı sanıyorum. Türk bilişim sektöründeki bu misyonumuza devam edeceğiz diye konuştu.