İlki 1 milyon dolara çıkarılabildi, bugünse maliyet 50 bin doların altında. 2010'da rakamın 5 bin dolara gerilemesi ve gen haritası sanayiinin patlama yapması bekleniyor.

091223 genomeindirimwidec - Gen haritasında indirim sezonu

LONDRA - İnsana ait ilk gen haritasının çıkarılması yaklaşık 1 milyon dolara maloldu. Ancak art arda yarışa katılan özel ve üniversite laboratuarları maliyeti 50 bin dolara kadar çekmeyi başardı. 2010’da rekabetin kızışması ve bireylerin gen haritasını çıkaracak kurumların ticari birim fiyatlarının 5 bin dolara kadar gerilemesi bekleniyor.
DNA’nın çift sarmallı yapısını bulan bilimcilerden James Watson, kendi gen haritasının tamamını 2007’de çıkartmayı başarmıştı. Yıllar süren çözümleme çalışmalarının maliyeti 1 milyon doları aşmıştı. Sadece iki yıl içinde bu rakam onda birine geriledi.
Düşen maliyetler sayesinde gen haritalarına daha kolay ulaşabilecek olan bilimciler, artık belirli genler üzerinde yürüttükleri çalışmaları artırıp bireye veya hastalığa özel genetik müdahale teknikleri geliştirme yolunda büyük adımlar atabilir.


Gen haritası çıkarımının sanayileşmesi yolunda 2009'da duyurulan önemli adımlardan biri Archon X Prize for Genomics adlı bilim konkuru oldu. Konkur sonunda, 100 insanın gen haritasını 10 gün içinde ve tanesini azami 10 bin dolar maliyetle çıkarabilecek olan ekiplere tam 10 milyon dolar ödül verilecek. Ödülün 2010 başlarında açıklanmaıs bekleniyor.
Archon konkurunda yarışmasa da, daha düşük maliyetli gen haritası çıkarma yarışında önde görünen Complete Genomics firmasıysa, harita maliyetini parça başı 5 bin dolara kadar indirerek 2010’da 10 bin harita çıkaracağı iddiasında. Rakip Knome laboratuarlarının verdiği rakamsa, bir kişinin tam gen haritası için 12 bin dolar.
Henüz pek çok kişi için erişilebilir fiyatlar olmasa da, 2010’da onbinlerce kişinin kişisel gen haritası için laboratuarlara koşturacağı tahmin ediliyor. Ancak gen haritası çıkarma maliyetinin bu denli düşmesi, esasen tek tek genlerin işlevlerini ve bunlara müdahale tekniklerini araştıran genetik araştırma kurumlarıyla üniversitelerin işini kolaylaştıracak.
NewScientist dergisindeki yoruma göre 2010, hem hastalıklara genetik müdahale yöntemlerinde, hem de ticari gen haritası çıkarma ve tedavi endüstrisinde patlama yaşanacağı bir yıl olacak.