Uzaya ilişkin komplo teorilerinde sıkça kullanılan Mars, bu kez 'ağaçlar' ile gündeme geldi.

100114 marstaagacmishlarge - 'Mars'ta ağaç bulundu' asparagası slideshow - 'Mars'ta ağaç bulundu' asparagası

İSTANBUL - Mars'tan gelen son fotoğraflarda, uzak mesafeden ağaç benzeri oluşumların görülüyor olması 'tabloid' basını ayağa kaldırdı. Dünyada ve Türkiye'de pek çok gazete ve internet sitesi, fotoğrafı "Mars'ta ağaç bulundu" veya "Bilimadamlarını şok eden görüntüler" şeklinde verdi.
Halbuki fotoğraftakiler buharlaşan karbon dioksitten oluşan buz örtüsünün aldığı değişik şekillerdi. Kızıl gezegenin etrafında 2006'dan beri dönmekte olan Mars Keşif Aracı'ndaki (MRO) HiRISE kamerası tarafından çekilip gönderilen fotoyu yorumlayan NASA’lı bilim insanlarından Candy Hansen, kış mevsiminde kum tepelerini örten buz örtünün yaz sıcaklarında eridiğini ve tepelerden aşağıya aktığını söyledi.
NASA, fotoğrafta ağaç görünümlü yapıların tepelerden akan buharlaşmış buzların geride bıraktığı koyu izler olduğunu belirtti. Ayrıca, fotoğrafta görülen toz kümelerinin, gezegenin yüzeyine düşen enkazların etkisiyle oluştuğu ifade edildi.
NASA'nın son yıllarda Mars’ın kuzey ve güney kutuplarına ait elde ettiği fotoğraflar hep tartışma yarattı. Bazı bilimciler özellikle 2004 ve sonrasında ortaya çıkan fotoğraflarda çok net bir şekilde bitki örtüsü, ağaçlar ve göllerin görüldüğünü öne sürmüş, NASA tüm bu iddiaları yalanlamıştı.