ABD Savunma Bakanlığı siber savaş tatbikatı yapmak için 'Matrix' filmindekine benzer bir simulasyon geliştiriyor.

100115 matrixistemhlarge - 'Matrix' gerçek oluyor

WASHINGTON - ABD Milli Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Prjoleri Ajansı (DARPA) siber askerlerin olası siber savaşlara karşı alıştırma yapabileceği gelişmiş bir simulasyon projesine başladı. Simulasyonda insan gibi davranmaya programlanmış bilgisayar programları yeni nesil siber savaş silahlarını ve taktiklerini test edecekler.
Ulusal Siber Alan (NCR) adı verilen simulasyonda yazılan bilgisayar programlarının insan davranışlarını ve zayıflıklarını birebir taklit edebilmesi bekleniyor. Bu şekilde yazılan program, ulusal siber savunma adı altında hem saldırı hemde savunma amacıyla kullanılabilecek.
Oluşturulan simulasyonda normal hayatlarını sürdüren insanları taklit eden programlar ve onları rahatsız eden veya kurtarmaya çalışan savaşçı programlar bulunacak.'AJAN SMİTH'LER GELİYOR
Bu durum 1999 yılında çekilen ‘Matrix’ filmini oldukça andırıyor. Simulasyonda yer alan savaşçılar ise ‘Ajan Smith’ olarak adlandırılabilir.
Gelişmeyi daha heyecan verici kılan olay ise NCR adı verilen simulasyonun internet veritabanıyla sürekli güncellenecek olması. Böylelikle savunma dosyalarına sızabilecek ve 3. Dünya savaşına neden olabilecek saldırgan virüslerin önüne geçilmesi hedefleniyor.
Yetkililer projenin 2. Test aşamasının tamamlandığını fakat NCR’ın tam kapasiteyle çalışması için daha zamana ihtiyaçları olduğunu açıkladı.