Doğanın 'akıllı bombası' yaban arılarının 3 türünün genetik yapısı tamamen çözüldü.

100116 yabanarisigenlerihlarge - Yaban arısının gizlisi saklısı kalmadı

İSTANBUL - ABD'nin Rochester Üniversitesinden John Werren ve ekibi, parazit yaban arısının 3 türünün gen haritasını çıkarmayı başardı, böylece yeni doğal böcek öldürücüleri geliştirmenin yolu açılmış oldu.
Werren, büyük bölümü birkaç milimetreyi geçmeyen parazit yaban arılarının birçok zararlı böceğe saldırıp bunları öldürmesi nedeniyle çok yararlı canlılar olduğunu belirtti.
Yaban arılarının akasya biti veya tırtılların içine yumurtalarını bıraktığını, bunların da bit ve tırtılları öldürdüğünü belirten bilim adamları, benzer hayvanlar olmasaydı insanların zararlı böleceklerin istilasına uğrayabileceğini vurguladılar.

Yaban arılarının "akıllı bombalara" benzediğine dikkati çeken bilim adamları, bu hayvanların bazı böcek türlerini seçerek, öldürdüğünü ifade ettiler.
Araştırmanın başındaki Werren, bu özellik kullanılabilirse insanlara ve başka canlılara zarar vermeyen ve kimyasal olmayan yeni böcek öldürücülerin üretilebileceğini söyledi.
Ancak bilim adamları, Science dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni böcek öldürücüler geliştirmek için bu hayvanların tam olarak hangi böceklere saldırdığını ve farklı zehirlerini belirlemek gerektiğini de vurguladılar.
Araştırmada, zehirlerin belirlenmesinin yeni tedavilerin bulunmasını da sağlayabileceği belirtildi.