Google, sansür yüzünden sorunlar yaşadığı Çin'de kendisine ait Android sistemiyle çalışan iki telefonun lansmanını erteledi.

100120 androidCINwidec - Çinli Android askıya alındı

PEKİN - Sansür ve siber saldırılar yüzünden Çin hükümetiyle gergin günler yaşayan Google, kendisine ait Android işletim sistemiyle çalışan iki akıllı telefonun ülkedeki lansmanını askıya aldı.
Takvime göre bugün tanıtılması planlanan Motorola ve Samsung markalı telefonlar, China Unicom kontratıyla müşteriye sunulacaktı.
Firmadan gelen haberlere göre ‘pozitif’ bir imaja sahip olması istenen Android’li ürünlerin şu anda Çin kamuoyunda bunu oluşturması zor görünüyor. Firma, geçen hafta arama sonuçlarının sansürlenmesi ve üyelerinin siber-saldırılara maruz kalmasından bıktığını açıklayarak ülkeyi terk edebileceğini ima etmişti.

Google'ın en yakın ticari rakibi Yahoo da Google'a destek verdi ve "mahremiyet ve ifade özgürlüğünün ihlali karşısında internet öncülerinin alacağı tavır bellidir: karşı durmak" açıklamasını yaptı.
Çin hükümetiyse olan biten karşısında soğuk bir tavır sergiledi ve yabancı firmalara hitaben “herkes örf ve adetlere itaat edecek” uyarısında bulundu.
Google’ın izleyen hafta Çinli yetkililerle, ‘sansürsüz’ Çince bir arama motoru açmak için görüşmelere başlayacağı söyleniyor.