Çin'in en büyük arama motoru Baidu, İranian Cyber Army tarafından 'hack'lendi. Baidu ise, Amerikalı hosting firmasını sorumlu tutarak dava açtı.

100121 baidudavawidec - İranlı hackerlar bu kez Baidu'yu vurdu

İSTANBUL - Twitter'ın kesintiye uğramasına neden olan ve kendilerini ‘Iranian Cyber Army’ olarak adlandırılan hackerlar ordusu, bu kez Çin'in en büyük arama motoru Baidu'yu hedef aldı. Baidu’nun açılış sayfasını ele geçiren korsanlar, sayfayı İran bayrağı ve sloganlar olan başka bir sayfaya yönlendirdi.
Baidu ise saldırıya karşı gerekli önlemleri almayan Amerikan barındırma (hosting) firması Register.com’u dava etti. New York’taki Manhattan federal mahkemesine verilen dava dilekçesinde, tescilli markanın zarar uğradığı, sözleşme ihlali yaşandığı ve hizmette ihmal sözkonusu olduğu iddia edildi.
Arama motoru Baidu’nun uzun süre çalışmaması nedeniyle ciddi bir prestij, izleyici ve gelir kaybına uğradığı belirtilerek zararın Register.com tarafından tazmin edilmesi istendi.

Register.com sözcüsüyse, Baidu’nun girişimine karşı yaptığı basın açıklamasında Çinli firmayı “erdemsizlikle” suçladı. Sözcü Alice McGillion, “Federal yetkililerle son zamanlarda Twitter ve Google’a karşı yönelik saldırılarla birlikte Baidu’ya yapılan saldırılar için de yakın işbirliği içindeyiz ve bunu yetkililer de doğular” diye konuştu.
Son zamanlarda sansür ve siber saldırılar yüzünden ABD’li ve Çinli hükümet ve firmaların arası gergin. Google, arama sonuçlarının sansürlenmesini isteyen ve siber-paramiliter gruplarca muhaliflerin e-posta adresleri ve internet faaliyetlerini izleyen Çin hükümetini ağır şekilde eleştirmiş ve ülkeden çekilebileceğini bildirmişti.
Aynı sorunları yaşayan uluslararası insan hakları örgütleri, gazeteci birlikleri, internet firmaları da Google’ın yanında yer alıyor, Çin hükümetine bağlı telekomünikasyon kuruluysa ara ara yaptığı açıklamada “herkes Çin örf ve adetlerine uyacak” demekle yetiniyor.