Uluslararası telefon görüşmelerindeki artış hız keserken, internet üzerinden yapılan aramalarda patlama yaşandı.

100121 skypekrizwidec - Ekonomik kriz tüketiciyi Skype’a yöneltti

İSTANBUL - Yaşanan global ekonomik krizin etkileri her alanda hissediliyor. TeleGeography araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, uluslararası telefon trafiğindeki büyüme hızı ekonomik krizin etkisiyle yavaşlarken, ‘Skype’ gibi internet üzerinden arama imkanı sağlayan servislerin kullanımı artıyor.
Geçtiğimiz 25 yıl içinde telefonlarla yapılan uluslararası arama sıklığı yıllık ortalama yüzde 15 oranında büyürken son 2 yılda bu oran yalnızca yüzde 8’de kaldı. 2008 yılında yapılan 376 milyar dakikalık uluslararası arama süresi 2009 yılında 406 milyar dakika olarak gerçekleşti.
Dünyanın en geniş arama coğrafyası olan Meksika’ya yapılan arama trafiği 2008’de yüzde 4 oranında azalırken, Orta Amerika’ya yapılan toplam aramalar da yüzde 5 oranında düştü.

Global ekonomik krizin etkilerinin birçok alanda görüldüğünü kaydeden TeleGeography analisti Stephan Beckert, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
“Aslında uluslararası telefon trafiğine olan talep diğer sektörlere göre daha sağlam durdu diyebiliriz. Ancak yine de ekonomik krizden hiç etkilenmediğini söylemek doğru olmaz.
“Skype aracılığıyla yapılan arama trafiği çok yüksek. İki Skype kullanıcısı arasında internet üzerinden yapılan uluslararası aramaların trafiği 2008 yılında yüzde 51 oranında büyürken, 2009’da bu artış yüzde 63’e çıkarak toplam arama süresi 54 milyar dakikaya ulaştı. Skype bu büyüme oranları ile, uluslararası iletişimde açık ara en büyük hizmet sağlayıcısı konumunda”.