ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Çin'i sert dille eleştirdi, "internette saldırı düzenleyen ülkeler sonuçlara katlanır" tehdidinde bulundu.

100121 hillaryCinwidec - Clinton, Çin'e çok sert çıktı

İSTANBUL - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "internet ortamında saldırılar düzenleyen kişi veya ülkelerin, bu yaptıklarının sonuçlarına katlanacağını" söyledi. Clinton,ülkede Google'a yönelik siber saldırıların da derhal soruşturulmasını talep etti.
Washington'da internette ifade özgürlüğü konulu toplantıda konuşan Clinton, Çin, Tunus ve Özbekistan'ın sanal alemde sansürü tırmandırdıkları suçlamasında bulundu.
ABD'nin "internetin beşiği" olduğuna işaret eden Clinton, internet ağının düzgün çalışmasında "sorumluluğun" ABD'nin omuzlarında olduğunu belirtti.

"İnternet günlükleri, e-postalar ve yazılı mesajlar, fikir alışverişi yapılan yepyeni alanlar yaratırken, sansürün de hedefi haline geldiler" diyen Clinton, "Bu yeni dünyada bir ülkenin internet şebekesine yönelik saldırı, hepimizi hedef almış demektir. Dolayısıyla devletler için yeni davranış kuralları belirlenebilir" ifadesini kullandı.
Dışişleri Bakanı Clinton, sansürcü kişi ve ülkeleri de sert şekilde uyararak, "sonuçlarına katlanır, uluslararası camia tarafından kınanırlar" ifadelerini kullandı.
İnternetin Amerikalı devi Google, sansürü ve "siber saldırıları" protesto için Çin'deki faaliyetlerine son verme tehdidinde bulunmuştu. Google'ın dünyadaki en yakın rakibi Yahoo da firmaya destek çıkmış, "internette ifade özgürlüğünün ihlaline hepimiz karşı koymalıyız" açıklaması yapmıştı.
En son bu hafta başında uluslararası Sınır Tanımanayan Muhabirler örgütü de, ülkedeki yerli ve yabancı gazetecilere yönelik sansür ve siber saldırı uygulamaları yüzünden Pekin yönetimini sert dille eleştirdi ve açıklama talep etti.
Çin, 360 milyon kişiyle dünyada en çok internet kullanıcısı bulunan ülke konumunda. Henüz gelişme aşamasındaki arama motoru sektörü bile tek başına 2009'da 1 milyar dolar ciro yaptı.
Clinton'ın çevrimiçi olarak yayınlanacak konuşmasını ve soru cevap seansını canlı izlemek istiyorsanız bu adresi ziyaret ediniz.