510 günlük Mars yolculuğu simülasyonu gönüllüleri Moskova'da seçiliyor.

MOSKOVA'da yapılacak ve öncekilerine göre çok daha uzun sürecek Mars yolculuğu simülasyonu için, gönüllüler arasından son seçim bu hafta içinde yapılacak.
Toplam 510 gün sürecek Mars yolculuğu simülasyonu için gönüllü olan 6 Avrupalı, 3 Çinli ve 7 Rus arasından toplam 6 gönüllünün seçimi Moskova'da yapılacak. Simülasyona katılacak adayların tamamını erkekler oluşturuyor. Bu hafta içerisinde yapılacak ve yaklaşık 1 hafta sürecek tıbbi muayenelerden sonra Mars'a yolculuk simülasyonuna katılmak isteyen adaylar arasından 2 Avrupalı, 1 Çinli ve 3 Rus olmak üzere toplam 6 kişi bu yılın nisan ayında başlayacak olan Mars'a insanlı yolculuğun şartlarının canlandırıldığı Moskova'daki Tıbbi ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü'nün otoparkında kurulan ‘Yer Keşif Kompleksi'ndeki deneylere başlayacaklar. Kompleks aynı Mars ve uzay şartlarının taklidi olacak.

Moskova yakınlarında dış dünyayla bağlantısı kesilmiş Medikal ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü'nün (IMBP) arka bahçesinde dar metal kapsüle kapatılacak konteynerin içinde bu kişiler 510 gün süre birlikte yaşamaya çalışacak. 6 kişilik ekip, Mars'a gidiş- dönüş süresi olarak tahmin edilen 510 gün boyunca bir konteynerde yaşayacak. 510 gün boyunca dış dünyadan tecrit edilen 6 kişilik ekibin deney boyunca yaşadığı her an, 24 saat boyunca kameralarla izlenecek.
Daha önce de buna benzer 2 deney çalışması yapılmıştı. Bu deney çalışmaları 2008 yılı sonunda 14 gün ve 2009 yılında da toplam 105 gün sürmüştü.