Avrupa Uzay Ajansı'na ait bol pencereli gözlem kulesi Uzay İstasyonu ekibine manzara keyfi sunacak.

100208 endeavourhlarge - Endeavour 'pencere' götürdü

İSTANBUL - AFP muhabiri, Endeavour'un Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 6 astronotla TSİ 11.14'te fırlatıldığını bildirdi.
2010'un ilk uçuşunda 13 günlük seyahat için uzaya gönderilen mekik, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) "Tranquility" olarak da adlandırılan 3 numaralı parça ile küçük Cupola modülünü taşıyacak.
İki modül de Avrupa Uzay Ajansı'nın Uzay İstasyonu'na katkısı çerçevesinde gönderildi ve İtalya'da Thales Alenia Space firmasınca üretildi. Modüllerden en çok ilgi göreni olan Cupola, bol pencereli bir gözlem odası şeklinde.

Astronotların Dünya ve uzayı çok daha geniş açıyla izlemelerine olanak verecek gözlem modülünün asıl kullanım amacı, İstasyon platformlarında çalışan astronot ve robotları izlemek ve kontrol etmek.
UUİ'ye yapılacak son eklemeleri götüren Endeavour'un dün fırlatılması bekleniyordu ancak uzay mekiğinin fırlatılışı olumsuz hava şartları nedeniyle 24 saat ertelenmişti.
Bu uçuştan sonra yapılacak 4 mekik seferinin ardından, ilke olarak uzay mekiklerinin 2011'in eylül ayında emekliye ayrılarak müzeye gönderilmesi öngörülüyor.

100208 endeavour2 - Endeavour 'pencere' götürdü
Cupola modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun sakinlerine muhteşem uzay manzarası sunacak.