Rus bilim adamlarından akıllara durgunluk verecek bir çalışma.
170220101941544379661 2 - Rus bilim adamlarından akıllara durgunluk verecek bir çalışma
Rusya'nın başkenti Moskova'da faaliyet gösteren 'Nakil ve Bio-yapay Organlar Bilimsel Araştırma Merkezi ' hücrelerin kopyalaması ve organ baskısı üzerinde çalışıyor. Bio-doku oluşturmayı başaran Rus bilim adamları, vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturma üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Vladimir Vasilets ve ekibi projenin başarıyla hayata geçirileceğini savunuyor. Talep üzerine yapay bio-yapay doku parçalar üretmenin gelecekte mümkün olabileceğini belirten Vasilets, "Yapay doku üretimi nakil esnasında karşı karşıya kalınan bir çok sorunun çözülmesine imkân verecek. Bu tür yöntemler diğer tüm nakil yollarını deneyen hastalara son çare olarak verilecek." diye konuştu.

Dr. Vasilets'in ekibi artık bir biyo-yazıcı kullanıyor. Yazıcı kullandığı kartuşta bio-mürekkep bulunuyor. Proteinler ve peptid gibi maddeleri içeren bio-mürekkep hücre dostu bio-kağıt üzerine basılıyor. Ardından bilim adamları bilgisayar vasıtasıyla yazıcıya istenilen komutu veriyor. Komutları yerine getiren makine kağıt üzerine özel mürekkep dökerek adeta lazer yazıcı gibi çalışıyor. Daha sonra kümeler üst üste yerleştirilerek katmanlar oluşturuluyor, ardından yapı daha karmaşık hale getiriliyor ve sonunda bio-kağıt eriyerek kayboluyor.

Tüm bunların nihai amacı hastanın hücrelerini alarak yazıcı vasıtasıyla vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturmak. Vatanın haberine göre, Tedavilerin istenilen düzeyde gerçekleştirecek teknoloji henüz mevcut değil. Ancak bu alanda önemli buluşlar elde eden bilim adamları, kısa vadede hayvanları ve insanları kullanmadan tedavi ve deneyler için doku oluşturabileceklerini söylüyor.